07 Април, 2020
0.0299

Крадец со лаптоп „принудил“ банкомат да исфрла пари и избегал

Објавено во: Балкан 09 Септември, 2019

На сплитската полиција им беше дадена не многу лесна задача. Тие требаше да соберат повеќе од 70.000 куни од банкомат веднаш по бизарниот грабеж со лаптоп.

Покрај хрватската пошта во улицата Ловреска 22 во Сплит, еден човек дошол кај банкомат по полноќ и извадил еден дел од предниот панел над екранот за да се поврзе со затворени инсталации.

Тамошните медиуми пренесуваат дека, тој давал упатства од лаптоп на банкомат за да повлече пари. Парите излегле од банкомат, крадецот брзо ги собрал, но потоа следувало изненадување. Зад мажот се појавил чувар, бидејќи во меѓувреме се вклучил алармот за тревога. На прашањето од страна на чуварот дали му е потребна помош, крадецот не одговорил ништо и не изгледал како да разбрал. Почнал да бега, а додека трчал од кај него паѓале пари, но исто така продолжиле да излегуваат куни и од банкоматот. Полицијата, која пристигнала на местото на злосторството наскоро, собрала околу 70.000 куни, а стотици илјади куни наводно биле украдени од банкоматот.


Можеби ќе ве интересира

ИМА И ТОА: Француска компанија во Србија делела откази во менза

ИМА И ТОА: Француска компанија во Србија делела откази во менза

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција