25 Јануари, 2020
0.0207

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Објавено во: Балкан 21 Јули, 2019


По оставката на Рамуш Харадинај, лидерот на Демократската партија на Косово (ДПК), Кадри Весели, изјави дека предвремените парламентарни избори во Косово се неизбежни и дека ДПК е подготвена за избори.

Тој на прес-конференцијата по враќањето од официјална посета на САД изјави дека сега треба да седне и да разговара за изборите. Исто тка Весели исткана дека за оставката на Харадинај не биле порано информирани.

„Одлуката на поранешниот премиер да поднесе оставка е лична одлука, и покрај фактот дека не сме добиле претходна најава или биле консултирани. Предвремените избори се неизбежни. Демократската партија на Косово е подготвена за избори, кога и да бидат тие  закажани. Она што сега е важно е да се зборува само за времето кога треба тие да се одржат“, рече Весели.

Лидерот на ДПК рече и дека граѓаните имаат целосна доверба дека државата, суверенитетот и интегритетот се недопирливи.
ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Можеби ќе ве интересира

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ ТЕЛАТА: Земјотресот во Турција урна згради и уби луѓе

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ ТЕЛАТА: Земјотресот во Турција урна згради и уби луѓе

Силен земјотрес во источна Турција

Силен земјотрес во источна Турција

ОСТАВИЛ ПРОШТАЛНО ПИСМО: Koj e мажот кој се самоуби пред Собранието во Белград?

ОСТАВИЛ ПРОШТАЛНО ПИСМО: Koj e мажот кој се самоуби пред Собранието во Белград?

(ВИДЕО) Човек си пукаше во глава пред Парламентот во Белград

(ВИДЕО) Човек си пукаше во глава пред Парламентот во Белград

Од април во Турција ќе се плаќа такса за престој

Од април во Турција ќе се плаќа такса за престој

Земјотрес близу Измир стресе и грчки острови

Земјотрес близу Измир стресе и грчки острови

(ВИДЕО) ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загинаа двајца братучеди, автомобилот не може да се препознае

(ВИДЕО) ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загинаа двајца братучеди, автомобилот не може да се препознае