22 Мај, 2018
0.3243
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

10 американски држави во кои инвестициите во образованието се враќаат најбрзо

Објавено во: Стил 12 Септември, 2017

Пред 36 години, универзитетското образование во САД чинело само 3617 долари годишно, според податоците на College Board. Денес цената е над 33 илјади долари. Оваа вредност е често доволно за да ги натера луѓето да размислуваат дали универзитетот е разумна инвестиција. Единствениот начин да се процени е да се пресмета повратот на средствата инвестирани во диплома.

Онлајн магазинот Student Loan Hero рангира 20 држави каде образованието на универзитет е навредно за цената. Ова се 10-те најпрофитабилни.

10. Монтана.

Монтана ги има едни од најниските цени за универзитетско образование во САД. Таму диплома чини 34,184 долари и инвестицијата во оваа држава ќе се врати за само 2,6 години.

Сепак, во Монтана всушност се најниските плати за нови дипломирани студенти. Покрај тоа, државата е единственото место каде што диплома не обезбедува просечна плата од повеќе од 40.000 долари годишно. Генерално, степенот на диплома ја зголемува годишната плата во Монтана за околу 52%.

9. Алјаска.

Оние кои дипломираат на универзитет во државата Алјаска се најдобро платени во САД. Тие заработуваат во просек по 34.236 долари годишно. Покрај тоа, просечната плата за дипломиран студент на Алјаска е 54% повисока отколку за вработените кои имаат еднократна училишна диплома - разлика што е помала отколку во повеќето држави.

8. Алабама.

Стапките на плаќање за дипломирани студенти во Алабама се за 78% повисоки од оние кои дипломираат во средно училиште во оваа држава. Поради оваа разлика, граѓаните со универзитска диплома си ги тие враќаат 51.732 долари, за што платиле за универзитетско образование за само 2.6 години.

7. Калифорнија.

Скокот во платата по добивањето на универзитетска диплома во Калифорнија е втор по големина во споредба со другите 19 држави кои ја предводат листата на Student Loan Hero. Просечната плата за вработените со диплома е всушност повеќе од двојно повисока од вработените со високо образование. Дипломирани студенти во Калифорнија си ги враќаат средства инвестирани во високото образование за 2,5 години.

6. Аризона.

Граѓаните на Аризона си ги враќаат средства инвестирани во универзитетот за околу 2,5 години. Ова се должи на ниски цени за универзитетска диплома со почеток во 52.524 долари. Тоа се должи на повисоката разлика помеѓу платата за вработените со средно образование и вработените со универзитетска диплома - 79%.

5. Грузија.

Државните службеници во Грузија, кои имаат диплома, заработуваат 90% повеќе од оние со високо образование. Ова значи дека универзитетското образование може речиси да ја удвои платата за повеќето државјани. Кога ова ќе придонесе за пониска цена на универзитетот, дипломираните студенти можат брзо да ја вратат инвестицијата во дипломата - за 2,4 години.

4. Тексас.

Во Тексас, добивањето на диплома, исто така, може да доведе до зголемување на платите од 90 отсто. Иако цената на 57.121 за диплома може да биде висока за некои, инвестицијата за дипломирани студенти се враќа само 2.3 години.

3. Арканзас.

Просечната плата за дипломираните студенти во Арканзас е релативно ниска - тие заработуваат во просек по 25.767 долари годишно. Кога има диплома за високо образование-постдипломски студии, просечниот приход се зголемува на 44.101 долари годишно - 71 отсто зголемување на платата. Кога овој скок е комбиниран со ниската цена од 41.629 долари за диплома, враќањето на инвестициите дадени за високо образование е 2.3 години.

2. Њу Мексико.

Вработените во Њу Мексико кои имаат само високо образование се меѓу најниско платени тео САД - тие заработуваат во просек 25.747 долари годишно. Исто така, платите во државата за дипломирани студенти се исто така рангирани на дното на првите 10 држави.

Сепак, кога добивате пост диплома од универзитет, ова доведува до пораст на платите од 68%. Ова, оди заедно со фактот дека во Њу Мексико цената на диплома е трета најниска во САД - во просек по 34.945 долари - инвестицијата во високообразовна институција се плаќа само две години.

1. Вајоминг.

Вајоминг ги има едни од највисоките плати за вработените во универзитетските дипломи: 31.936 долари во просек годишно. Ова води до зголемување на платите од 43% кога добивате диплома. Самиот универзитет е профитабилен во оваа држава: дипломирањето чини само $ 22,422, што е најевтино во САД. Со овие ниски цени, универзитетската диплома е добра инвестиција за граѓаните на Вајоминг. Инвестицијата за која станува збор се враќа за само 1,7 години, при што првично инвестираните пари се трошат во рок од пет години од дипломирањето.

Можеби ќе ве интересира

МИС НА СВЕТОТ 2018 ВО ДЕКЕМВРИ ВО КИНА: Неизвесно учеството на Македонија

МИС НА СВЕТОТ 2018 ВО ДЕКЕМВРИ ВО КИНА: Неизвесно учеството на Македонија

ИНТЕРВЈУ МАРКО КОВАЧЕВИЌ: Блиска средба со ѕвездите на Холивуд

ИНТЕРВЈУ МАРКО КОВАЧЕВИЌ: Блиска средба со ѕвездите на Холивуд

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Каде заврши бидермаерот на Меган Маркл?

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Каде заврши бидермаерот на Меган Маркл?

ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА СТРЕСОТ И ВОЗЕЊЕТО: Електричните автомобили ја смируваат психата

ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА СТРЕСОТ И ВОЗЕЊЕТО: Електричните автомобили ја смируваат психата

Од другата страна на огледалото

Од другата страна на огледалото

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа