26 Јули, 2021
0.0163

10 ДЕНА СЕ БОРИ СО БОЛЕСТА: Маестралниот Славко Штимац хоспитализиран во ВМЦ поради пневмонија од Ковид-19

Објавено во: Балкан 17 Јуни, 2021

Српскиот актер Славко Штимац примен е на болничко лекување во Воено медицинскиот центар „Карабурма“ поради компликации од Ковид-19, пренесуваат белградските медиуми.

-Штимац е сместен во ВМЦ „Карабурма“ поради пневмонија на двете белодробни крила. Тој беше на респиратор неколку дена. За среќа, за неговата здравствена состојба не беше потребна интензивна нега. Речиси целосно се опорави од пневмонијата и за 2-3 треба да биде пуштен на домашно лекување, наведува извор за српските медиуми.

Инаку, 61-годишниот Славко Штимац е српски актер познат по своите бројни улоги во хит југословенски филмови, кои многумина сè уште сакаат да ги гледаат, како што се: Sjećaš li se Doli Bel, Ko to tamo peva, Varljivo leto '68, Salaš u Malom Rtu, Boško Buha...и многу други.

Foto: Pixsell

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција