01 Јуни, 2023
0.0603

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

Објавено во: Свет 29 Ноември, 2021

Добивај вести на Viber

3Д слика на омикрон, објавена од болницата Бамбино Гесу во Рим, открива дека оваа варијанта има многу мутации концентрирани во протеинот на шилецот (S) - делот од вирусот што му дозволува да навлезе во човечките клетки.

-Можеме јасно да видиме дека варијантата омикрон има многу повеќе мутации од варијантата делта, концентрирана првенствено во една област од протеинот што е во интеракција со човечките клетки - се вели во соопштението на научниците.

Како што додаваат, тоа не значи автоматски дека овие варијации се поопасни, туку едноставно дека вирусот дополнително се прилагодил на човечкиот вид, создавајќи друга варијанта.

Научниците пронајдоа околу 50 мутации во омикронот, од кои 30 се на протеинот Ц, а половина во доменот за врзување на рецепторите - делот што се врзува за ACE2 рецепторот на човечките клетки преку кои вирусот навлегува во ткивата.

-Бројот на случаи на инфекција со корона вирусот е тројно зголемен за три дена во Јужна Африка што може делумно да се должи на интензивното следење, иако е можно дека стапката на пренос на варијантата омикрон е двојно поголема од онаа на делта и дека времето на удвојување е околу 4,8 дена, изјави Питер Опшо, професор по експериментална медицина на Империал колеџ во Лондон.


Можеби ќе ве интересира

НОВА ДРОГА НА УЛИЦИТЕ: Поопасна е од хероин, на корисниците им се распаѓа ткивото

НОВА ДРОГА НА УЛИЦИТЕ: Поопасна е од хероин, на корисниците им се распаѓа ткивото

БРЕГЗИТ НЕ МУ ПОМОГНА НА ЛОНДОН, НИКОГАШ НЕМАЛО ПОВЕЌЕ НОВИ ИМИГРАНТИ: Балканската рута повторно најкритична

БРЕГЗИТ НЕ МУ ПОМОГНА НА ЛОНДОН, НИКОГАШ НЕМАЛО ПОВЕЌЕ НОВИ ИМИГРАНТИ: Балканската рута повторно најкритична

КАКО ИЗГЛЕДА ЗАТВОРСКИОТ ДЕН НА МИЛИЈАРДЕРКАТА ОД СИЛИКОНСКАТА ДОЛИНА: Холмс станува во 6.00 и има саатнина од 0,12 долари, вака цели 11 години

КАКО ИЗГЛЕДА ЗАТВОРСКИОТ ДЕН НА МИЛИЈАРДЕРКАТА ОД СИЛИКОНСКАТА ДОЛИНА: Холмс станува во 6.00 и има саатнина од 0,12 долари, вака цели 11 години

ДЕТАЛНА ЛЕТНА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, БАЛКАНОТ ПОД ГОЛЕМ РИЗИК ОД ПОПЛАВИ: Скандинавија ќе ја зафатат пожари

ДЕТАЛНА ЛЕТНА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, БАЛКАНОТ ПОД ГОЛЕМ РИЗИК ОД ПОПЛАВИ: Скандинавија ќе ја зафатат пожари

ОД 200 СЕГА СЕ САМО 12 СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД: Објавена е нова научна студија

ОД 200 СЕГА СЕ САМО 12 СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД: Објавена е нова научна студија

Макрон ги искара властите во Приштина, потпишаа договор, ама не го почитуваат

Макрон ги искара властите во Приштина, потпишаа договор, ама не го почитуваат

Австралиски вулкан во близина на Антарктикот исфрла лава

Австралиски вулкан во близина на Антарктикот исфрла лава

НАТО испраќа 700 војници на Косово и ќе прати уште ако има потреба

НАТО испраќа 700 војници на Косово и ќе прати уште ако има потреба

УКРАИНА ТВРДИ: Во секое време знаеме каде се Путин и Пригожин

УКРАИНА ТВРДИ: Во секое време знаеме каде се Путин и Пригожин