22 Февруари, 2020
0.0272

57 американци како волонтери во Мировен корпус во Македонија

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2019

57 америкацни, волонтери ќе бидат пречекани денес на скопскиот аеродром од директорот на Мировен Корпус во земјава, Марк Ханафин.

Новата група, ќе го споделат своето искуство и знаење, како волонтери во училиштата и организации низ земјава.

Првите три месеци од својот престој волонтерите е планирано да го поминат во запознавање Македонските традиции, обичаи, јазик и култура, а нивниот ангажман официјално ќе започне во декември годинава.

Инаку, досега во Македонија служеле над 800 волонтери.

Тие ќе работат како наставници по англиски јазик во училиштата, но исто така дел од нив ќе работата и ќе ги споделат своите искуства како дефектолози во дневните центри за лица со посебни потреби.

Можеби ќе ве интересира

Стево Пендаровски откри каква е неговата комуникација со Заев

Стево Пендаровски откри каква е неговата комуникација со Заев

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЈАНЕВА: Може се движeла и кон крстот на Водно

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЈАНЕВА: Може се движeла и кон крстот на Водно

ФОКУС НА ДЕНОТ: Aхмети сведочеше за „Монструм“, словенечки „Растодер“ се побуни за кокаинот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Aхмети сведочеше за „Монструм“, словенечки „Растодер“ се побуни за кокаинот

СКОПЈАНКА ПРИЈАВИЛА: Исчезна нејзината 13 годишна ќерка

СКОПЈАНКА ПРИЈАВИЛА: Исчезна нејзината 13 годишна ќерка

НА МАЛОЛЕТНИК МУ ПРОДАЛА ВИНО, ТЕКИЛА И ВОТКА - заработи кривична санкција

НА МАЛОЛЕТНИК МУ ПРОДАЛА ВИНО, ТЕКИЛА И ВОТКА - заработи кривична санкција

Кирацовски симулираше како би реагирале ВМРО-ДПМНЕ на пехот со кокаинот

Кирацовски симулираше како би реагирале ВМРО-ДПМНЕ на пехот со кокаинот

НЕМА ДА ЛЕЖАТ ЗАТВОР - двајца криумчари на мигранти се трајно протерани од земјава

НЕМА ДА ЛЕЖАТ ЗАТВОР - двајца криумчари на мигранти се трајно протерани од земјава

Бујар Османи: Го посетив семејството на Хаки Азири, откако ме погоди нивното писмо

Бујар Османи: Го посетив семејството на Хаки Азири, откако ме погоди нивното писмо

ИСТОРИСКАТА ПРУГА ДО БУГАРИЈА - директорите договориле заеднички тим

ИСТОРИСКАТА ПРУГА ДО БУГАРИЈА - директорите договориле заеднички тим