16 Јануари, 2022
0.0227

70.000 руски војници на границата со Украина: Светот стравува од војна, Бајден и Путин ќе разговараат

Објавено во: Свет 04 Декември, 2021

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник преку видео врска, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Песков за РИА Новости додаде дека „претседателите сами ќе одлучат“ колку ќе трае разговорот


Американските разузнавачи тврдат дека Русија стационирала околу 70.000 војници во близина на границата со Украина и дека планира офанзива веќе следната година, изјави претставник на администрацијата на Бајден.

Американски официјални лица и поранешни американски дипломати велат дека иако рускиот претседател јасно ги поставува темелите за можен напад, украинската војска е денес подобро вооружена и поподготвена од кога било досега.

Бајден во петокот рече дека работи на „сеопфатна иницијатива“ што треба да го отежне Путин да ја нападне Украина.

„Она на што работам сега е да формирам најсеопфатен и најзначаен збир на иницијативи за да му биде многу, многу тешко на господинот Путин да го постигне она од што луѓето се плашат“, рече Бајден.

Украинските власти соопштија дека Русија би можела да ја нападне Украина следниот месец. Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников изјави дека бројот на руски војници во близина на Украина и на Крим се проценува на 94.300 и предупреди дека во јануари е можна „голема ескалација“. 

Сепак откако американските медиуми објавија дека постои опасност од потенцијален напад  набргу од Москва ги демантираа овие информации.

„Вашингтон Пост“ порано денеска повикувајќи се на официјални лица и разузнавачки документ, извести дека американските разузнавачи веруваат дека Русија потенцијално планира офанзива врз Украина, можеби веќе следната година, во која ќе бидат вклучени до 175 000 војници. Русија пак набргу ја демантираше информацијата, иницирајќи дека токму САД подготвуваат влошување на односите со Украина.

Можеби ќе ве интересира

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО СЛОВЕНЧКО СЕЛО КАЈ ТРСТ: Ја одземаа камбаната од локалната црква, правела бучава ноќе

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО СЛОВЕНЧКО СЕЛО КАЈ ТРСТ: Ја одземаа камбаната од локалната црква, правела бучава ноќе

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до судот

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до судот