28 Септември, 2022
0.0222

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

Објавено во: Свет 07 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Осум жени беа силувани дури и десет пати од повеќе мажи на 28 јули на депонијата во рудникот во градот Вест Вилиџ, во Јужна Африка. Како што објавуваат медиумите деновиве, за настанот најверојатно се виновни илегалните рудари во Јужна Африка. Се смета дека тие минатата недела ги силувале 8 манекенки кои снимале спот во близина на рудник. 

Локалните жители револтирани од настанот, но и од претходни проблеми кои ги имале со илегалните работници, се собрале и во знак на одмазда, ги претепале и им ги запалиле камповите. 

Околу 80 мажи беа уапсени по силувањето на осумте жени, и по нивното претепување од страна на населението. Полицијата соопшти дека го истражува случајот.

Многу од рударите се мигранти од други африкански земји, а реакцијата ја зголеми загриженоста за ксенофобијата. 

Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса го осуди насилството во петокот.

- Сите можеме да го разбереме јавниот негодување во Кагис предизвикан од групното силување на осум млади жени минатата недела и сите длабоко и искрено ја споделуваме болката на жртвите, нивните семејства и соседните заедници - додаде тој, пренесува „Мондо“.

Илјадници гневни жители на јужноафриканскиот град Кругерсдорп нападнаа група илегални рудари со мачети, голф палки и чекани. Во четвртокот, толпите ги запалија нивните кампови и ги забарикадираа патиштата со камења и запалени гуми за време на протестот против присуството на рударите, кои тие ги обвинуваат за висок криминал во областа.

Некои беа соблечени и камшикувани од жителите, додека други беа принудени да го напуштат кампот и тепани пред да бидат предадени на властите. Полицијата се држеше на дистанца и испука шок бомби од хеликоптер за да ја растера толпата.

- Сакаме поддршка од полицијата бидејќи илегалните рудари нè тероризираат. Не можеме навечер да шетаме низ населбата затоа што не силуваат - рече Нланхла Фелаци, која учествуваше на протестот.

Осум манекенки беа силувани на 28 јули кога тешко вооружени мажи нападнаа телевизиска екипа која снимаше музичко видео на депонија во рудник во блискиот град Вест Вилиџ.


Фото: Принскрин/Јутуб

Можеби ќе ве интересира

ЈАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА РАБОТАТ САМО 35 ЧАСА НЕДЕЛНО - еве која европска држава размислува за оваа мерка, заедно со зголемување на платите

ЈАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА РАБОТАТ САМО 35 ЧАСА НЕДЕЛНО - еве која европска држава размислува за оваа мерка, заедно со зголемување на платите

ПАЛАТАТА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН - низок удар го продолжува судирот - ДАЛИ Е МОЖНО ДЕКА ОВА ИМ ГО НАПРАВИЈА

ПАЛАТАТА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН - низок удар го продолжува судирот - ДАЛИ Е МОЖНО ДЕКА ОВА ИМ ГО НАПРАВИЈА

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

ОКОЛУ 2.000 РУСКИ РЕЗЕРВИСТИ ДОБИЈА ОРУЖЈЕ НА КРИМ - ќе се обучуваат на огнени воени вештини и одат на фронт

ОКОЛУ 2.000 РУСКИ РЕЗЕРВИСТИ ДОБИЈА ОРУЖЈЕ НА КРИМ - ќе се обучуваат на огнени воени вештини и одат на фронт

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и тоа надвор од Украина

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и тоа надвор од Украина

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите

КРАЛИЦАТА КАМИЛА САКА ДА СТАВИ КРАЈ НА ЕДНА ТРАДИЦИЈА ШТО ЈА ОБОЖАВАШЕ ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА: Ќе се разбеснат ли Британците?

КРАЛИЦАТА КАМИЛА САКА ДА СТАВИ КРАЈ НА ЕДНА ТРАДИЦИЈА ШТО ЈА ОБОЖАВАШЕ ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА: Ќе се разбеснат ли Британците?