06 Јуни, 2020
0.0384

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Објавено во: Балкан 24 Април, 2019

80 тони јагнешко месо од Македонија стасало на пазарот во Бугарија. Македонското месо е со непознат печат, тврдат од Националната асоцијација за овци и кози во Бугарија.  

Според асоцијацијата, македонското јагне е поевтино за 20 % од бугарското, но истото поради нејасниот печат би можело да биде опасно.

Сомнителното јагнешко месо доаѓа од калинца од Кавадарци, преку Грција а е наменето за три месни магацини во Софија, Добрич и Пловдив. За од таму да се дистрибуира низ цела Бугарија, пишуваат бугарските медиуми.

Симеон Караколев од асоцијацијата посочил дека месото е сомнително, бидејќи не било проверено од бугарските власти, туку од грчките. На голем дел од јагнешкото месо недостигал и печат.

За Велигден во соседна Бугарија се очекува околу 200 тони јагнешко да заврши на семејните трпези.

Бугарската агенција за храна и ветринарство ќе го испита потеклото на јагнето.

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра