06 Март, 2021
0.0226

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто

Објавено во: Македонија 20 Јануари, 2021

Додека во Собранието е блокирано носењето на Законот за попис во јавнста нараснуваат дебатите за тоа какви резултати се очекуваат. Поранешниот министер за образование и актуелен пратеник на ДУИ Арбр Адеми вчера во емисија на ТВ 21 рече дека доколку Албанците се помалку од 20 проценти по спроведениот попис тогаш тој нема да ги признае резултатите. 

Би прифатиле ли ако Албанците излезат 19 проценти, дали ќе ги прифатите резултатите од пописот - било прашањето

На ова Адеми одговорил:

19?! Никогаш, никогаш!

Адеми рече дека знае податоци оти бил министер за образование па изјави дека бројот на учениците за учебната година 2017/18 е 121 илјада и 272 Македонци, односно 64.22 проценти, а 60.709 Албанци, односно 32.15 проценти. 


Можеби ќе ве интересира

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ДВЕ ЖЕНИ ИЗМАМЕНИ - им одзеле златен накит лажејќи ги дека знаат да гатаат и да растураат магии

ДВЕ ЖЕНИ ИЗМАМЕНИ - им одзеле златен накит лажејќи ги дека знаат да гатаат и да растураат магии