25 Јануари, 2020
0.0197

Административците во сабота ќе засукаат ракави и ќе чистат

Објавено во: Македонија 10 Декември, 2019

За вработените во јавниот сектор сабота ќе биде работен ден, и тогаш тие ќе чистат, соопшти Владата.

Владата на седница донела одлука 14 декември, сабота, да биде работен ден за вработените во државните институции. Согласно одлуката, на 14 декември ќе се одработува  за 2 јануари 2019 година, којшто беше прогласен за неработен ден за вработените во државните институции.

„Овој заклучок не се однесува за вработените во здравствените и образовните институции. Заклучокот се препорачува да го спроведат и единиците на локалните самоуправи, јавните претпријатија и другите правни лица основани од единиците на локалната самоуправа, за кои 2 јануари беше неработен ден“, соопштија од Владата.

Според одлуката на Владата, во сабота на 14 декември од страна на јавниот сектор ќе се спроведе акција за чистење на животната средина „Администрацијата чисти - Не биди ѓубре“ со цел подигање на свеста за почиста околина. 

За распоредот и локациите за спроведување на акцијата вработените во јавниот сектор дополнително ќе бидат известени од страна на раководните лица на институциите.


Можеби ќе ве интересира

Нема веќе без пари паркирање за на шопинг во Сити Мол

Нема веќе без пари паркирање за на шопинг во Сити Мол

Ќе куртули ли Јанкулоска за мерцедесот

Ќе куртули ли Јанкулоска за мерцедесот

Заев, Николовски, Спасовски контра Силјановска, Јанушев, Славески - кој ќе ги предводи листите

Заев, Николовски, Спасовски контра Силјановска, Јанушев, Славески - кој ќе ги предводи листите

Скопски насилник доби притвор од осум дена

Скопски насилник доби притвор од осум дена

Кирацовски ќе го донесе Јовески на дебата за законот за обвинителство

Кирацовски ќе го донесе Јовески на дебата за законот за обвинителство

Како ли ќе пееше на 39 години - Тоше уште живее во срцата на фановите

Како ли ќе пееше на 39 години - Тоше уште живее во срцата на фановите

Во 10 годишно дете удрил автомобил, пренесено било во болница

Во 10 годишно дете удрил автомобил, пренесено било во болница

Атиџе се најде на филмското мени на летовите на Бритиш Ервејс

Атиџе се најде на филмското мени на летовите на Бритиш Ервејс

Ла Верита повторно „пука“ кон Заев - имале докази за изборни нерегуларности

Ла Верита повторно „пука“ кон Заев - имале докази за изборни нерегуларности