17 Февруари, 2020
0.0206

Адвокатот што ја поднесе иницијативата до Уставен суд тврди дека не застапува никого политички

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2019

Адвокатот Зоран Стојановски кој ги поднесе иницијативите до Уставен суд за Законот за помилување и Законот за одликување кои изминатите денови ја разбрануваа јавноста демантира дека има било каква политичка мотивираност од негова страна во предизборниот период.

Тврди дека нема намера да ги спасува поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ од евентуална одговорност и дека треба да бидат поништени и едната и другата одлука.

- Дали тоа ќе предизвика дневно-политички потреси, тоа не е работа на уставно-судската пракса, затоа што потоа одговорноста паѓа на законодавецот, а не на Уставниот суд. Целта како и на секоја друга иницијатива пред Уставен суд е зачувување на уставноста и законитоста, нема друга цел. Политичките анализи се предмет на работа на политички партии, ова е само уставно-судска работа. Нема допирна точка со политика од аспект на тоа како што сака да се прикаже, вели Стојановски за ТВ24.

Тој тврди дека, според деловникот за работа, Уставен суд по службена должност ја води постапката и дека не е првпат вака да се постапува по иницијативи и за други постапки.


Можеби ќе ве интересира

Неколку лица се заканувале на вработените на скопска клиника

Неколку лица се заканувале на вработените на скопска клиника

ЕДЕН МЕСЕЦ КАКО ЈА НЕМА - мистеријата продолжува, по Марија уште се трага

ЕДЕН МЕСЕЦ КАКО ЈА НЕМА - мистеријата продолжува, по Марија уште се трага

120.000 евра народни пари за џез и за музика од светот: Министерството за култура ја објави годишната програма

120.000 евра народни пари за џез и за музика од светот: Министерството за култура ја објави годишната програма

Анкета на Рејтинг - 32 на 27: Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Анкета на Рејтинг - 32 на 27: Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

ГО СЛЕДЕЛЕ ТАЈНИ АГЕНТИ И ГО СНИМИЛЕ КАКО ОДИ КАЈ ЈАНЕВА - каде се движел Боки 13

ГО СЛЕДЕЛЕ ТАЈНИ АГЕНТИ И ГО СНИМИЛЕ КАКО ОДИ КАЈ ЈАНЕВА - каде се движел Боки 13

Мицкоски: Ги прифаќам и двата ТВ-дуели со Заев

Мицкоски: Ги прифаќам и двата ТВ-дуели со Заев

ШТО ПОБАРАА ПЕНЗИОНЕРИТЕ - и повисоки пензии, ама и стабилен систем

ШТО ПОБАРАА ПЕНЗИОНЕРИТЕ - и повисоки пензии, ама и стабилен систем

Трупот пронајден на Шар Планина, не е на планинар, туку на залутан Сириец

Трупот пронајден на Шар Планина, не е на планинар, туку на залутан Сириец

(ФОТО) РЕТКИ И АТРАКТИВНИ: Африкански пингвини ќе се шетаат низ Скопската зоолошка градина

(ФОТО) РЕТКИ И АТРАКТИВНИ: Африкански пингвини ќе се шетаат низ Скопската зоолошка градина