05 Јуни, 2020
0.0385

„Аџибадем Систина“ ја јакне свеста за ракот на дојка: Нова работилница во „Тинекс“

Објавено во: Македонија 22 Октомври, 2019

Едукативната средба со вработените во компанијата „Тинекс“, која е втора што Клиничката болница „Аџибадем Систина” ја одржува овој месец, е продолжување на акцијата на болницата за подигнување на свеста за ракот на дојка. Во октомври, кој е месец посветен токму на оваа болест, „Аџибадем Систина” низ ваква кампања ја зголемува свесноста за женското здравје. Жените кои се вработени во оваа компанија слушаа од врвните доктори специјалисти за важноста од превентивните и редовни гинеколошки прегледи и потребата од самопрегледи на дојка.

На средбата, исто како и на претходната со ракометарките од РК „Вардар“, присуствуваа д-р Гордана Петровска, специјалист по гинекологија и акушерство, д-р Маја Стојчевска-Чапова, специјалист по радиодијагностика, и д-р Лилјана Муратовска, специјалист по нуклеарна медицина. Акцијата што ја спроведува „Аџибадем Систина” има за цел низ едукативни разговори и интеракција да запознае што повеќе жени со актуелната состојба, медицинските практики, но и можностите како секоја од нив може сама да биде свесна за ризикот, да го препознае и да се упати на преглед. Во услови на раст на бројот на заболени, свесноста за здравјето е врвен приоритет и во развиените земји, а Клиничката болница „Аџибадем Систина” како општествено одговорна компанија, на ваков начин дава придонес за намалување на бројот на потенцијално заболени и во нашата земја.


Едукативните работилници се одржуваат во домашни компании и институции, а на последната, која се одржа во дирекцијата на „Тинекс“ во Скопје, низ разговор се дебатираше за сите дилеми за женското здравје.

Во Македонија има раст на бројот на пациенти со малигни заболувања. На средбата се потенцира дека прегледите не треба да се прават само во октомври, туку редовно. Во Клиничката болница „Аџибадем Систина” има најсовремена опрема за брза и прецизна дијагностика. Болницата располага со врвна технологија, мултидисциплинарен пристап, врвен третман кај пациентите и современ третман.

Во текот на месецов болницата ќе продолжи со вакви едукативни работилници.


Можеби ќе ве интересира

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

Двајца доктори од Аџибадем Систина позитивни на корона вирусот

Двајца доктори од Аџибадем Систина позитивни на корона вирусот

Кузевска, Османи и Битиќи се негативни на коронавирусот

Кузевска, Османи и Битиќи се негативни на коронавирусот