30 Октомври, 2020
0.0307

Аеродромите ќе се отворат после 15 јуни, тајмингот ќе го каже Комисијата за заразни болести

Објавено во: Македонија 06 Јуни, 2020

Директорот за Агенцијата за цивилно воздухопловство Томислав Тунтев смета дека не треба да се очекува аеродромите во земјава да бидат отворени пред 15 јуни. Моментално во земјава, бројот на летови во споредба со претходната година е само 7 до 10 отсто и во нив се опфатени воените летови, специјалните медицински, државните, хуманитарните летови и летовите за репатриација на државјаните кои останале надвор од територијата на земјава за време на избувнувањето на пандемијата и се затворањето на границите во сите европски држави, известува „Порталб.мк“.

„Одлуката за отворање на аеродромите е врз основа на податоците од Комисијата за заразни болести и Кризниот штаб, ние како регулаторно тело немаме влијание врз истата, ние можеме само да им ги дадеме податоците од другите земји во Европа, за аеродромите на другите држави, за одредбите и прописите за летање што ги објави Европската Унија – и ние тоа го правиме секој ден, но одлуката ќе биде донесена врз основа на здравствената состојба во земјата. Одлуката за отворање на аеродромите ќе зависи од другите мерки, пред сè од укинувањето на карантинот и отворањето на меѓународните граници за движење на граѓаните, бидејќи знаете дека во аеродромите границите се меѓународни и важат истите правила како и за другите граници. Моја проценка е дека пред 15 јуни аеродромите сигурно нема да бидат отворени, а во врска со тоа, каква ќе биде ситуацијата овие денови со бројот на заразени и оддржливоста на здравствениот систем, мислам дека во вториот дел од јуни би можело да се донесе одлука, но сето ова е претпоставка“, изјавил Тунтев за „Порталб.мк“.

Можеби ќе ве интересира

Водовод со нова акција за исплата на долгови без камата за задоцнето плаќање

Водовод со нова акција за исплата на долгови без камата за задоцнето плаќање

Габриел Бајрам го објави корона-тестот за да докаже дека е негативен

Габриел Бајрам го објави корона-тестот за да докаже дека е негативен

Заев: Од мене и од Владата сочувство до семејството на Чеврески

Заев: Од мене и од Владата сочувство до семејството на Чеврески

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ - Од млада жена извадена циста тешка 90 колограми

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ - Од млада жена извадена циста тешка 90 колограми

Почина глумецот и поранешен декан на ФДУ, Данчо Чеврески

Почина глумецот и поранешен декан на ФДУ, Данчо Чеврески

Денеска на скопскиот аеродором пристигнува помошта од НАТО во борбата со Ковид-19

Денеска на скопскиот аеродором пристигнува помошта од НАТО во борбата со Ковид-19

Алармантен бројот и на суспектните на ковид: Тешко до термин за ПЦР-тест и за оние кои имаат симптоми и оние кои биле во контакт со заразен

Алармантен бројот и на суспектните на ковид: Тешко до термин за ПЦР-тест и за оние кои имаат симптоми и оние кои биле во контакт со заразен

Kaде во Македонија можете да купите куќа за неколку илјади евра?

Kaде во Македонија можете да купите куќа за неколку илјади евра?

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат