19 Февруари, 2019
0.2963
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

АФЕРА ПАНАМСКИ ДОКУМЕНТИ ГО ПОТРЕСЕ СВЕТОТ КАКО АТОМСКА БОМБА: Паднаа првите апсења

Објавено во: Свет 05 Декември, 2018

Американското федерално обвинителство соопшти дека се подигнати обвиненија против четири лица обвинети за вмешаност во меѓународна финансиска измама, позната како „Панамски документи“.

Како се наведува тоа се првите обвиненија покренати во САД за тој скандал, и во нив во 11 точки се наведуваат обвиненија за завера, измама, избегнување данок и перење пари.

Обвинети се двајца германски државјани, еден Американец, како и еден државјанин на Панама.

Тројца од нив се уапсени. Харал Јоаким фон дер Голц, кој беше клиент од панамската адвокатска куќа „Мосак Фонсека“, е уапсен во понеделникот во Лондон, Дирк Брауер, службеник во компанијата која беше поврзана за таа адвокатска фирма, е уапсен во Париз на 15 ноември , а Ричард Гефи, сметководител со седиште во САД, е уапсен во вторникот во државата Масачусетс.

Обвинителството наведува дека адвокатската куќа „Мосак Фонсека“ стои зад заверата со цел да се заобиколат американските даночни закони.

Таа шема на измами траела со децении и обфаќала лажни фондации и компании во Панама, Хонг Конг и на Британските Девствени Острови, како би се сокриле сметките од американските даночни служби.

Четрвтиот обвинет, Рамсес Овенс, бил правник во „Мосак Фонсека“ и уште е на слобода.

Најсериозни точки на обвинение носат можност за затворски казни од 20 години.

„Панамските документи“, колекција од преку 11 милиони тајни финансиски извештаи, претставуваат илустрација како некои од најбогатите луѓе на светот ги криеле парите, и избегнувале плаќање данок.

Нив прв ги објави „Зидојче цајтунг во 2015 та година, кои ги добил од анонимен извор од  „Мосак Фонсека“, а потоа делови од извештајот објавил печатот ширум светот.Foto: Profimedia


Можеби ќе ве интересира

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

(ВИДЕО-ФОТО) За Ел Чапо се омажила на 18 години: Ова е сопругата на нарко босот помлада од него 32 години

(ВИДЕО-ФОТО) За Ел Чапо се омажила на 18 години: Ова е сопругата на нарко босот помлада од него 32 години

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди