23 Мај, 2019
0.0197

АФЕРА ПАНАМСКИ ДОКУМЕНТИ ГО ПОТРЕСЕ СВЕТОТ КАКО АТОМСКА БОМБА: Паднаа првите апсења

Објавено во: Свет 05 Декември, 2018

Американското федерално обвинителство соопшти дека се подигнати обвиненија против четири лица обвинети за вмешаност во меѓународна финансиска измама, позната како „Панамски документи“.

Како се наведува тоа се првите обвиненија покренати во САД за тој скандал, и во нив во 11 точки се наведуваат обвиненија за завера, измама, избегнување данок и перење пари.

Обвинети се двајца германски државјани, еден Американец, како и еден државјанин на Панама.

Тројца од нив се уапсени. Харал Јоаким фон дер Голц, кој беше клиент од панамската адвокатска куќа „Мосак Фонсека“, е уапсен во понеделникот во Лондон, Дирк Брауер, службеник во компанијата која беше поврзана за таа адвокатска фирма, е уапсен во Париз на 15 ноември , а Ричард Гефи, сметководител со седиште во САД, е уапсен во вторникот во државата Масачусетс.

Обвинителството наведува дека адвокатската куќа „Мосак Фонсека“ стои зад заверата со цел да се заобиколат американските даночни закони.

Таа шема на измами траела со децении и обфаќала лажни фондации и компании во Панама, Хонг Конг и на Британските Девствени Острови, како би се сокриле сметките од американските даночни служби.

Четрвтиот обвинет, Рамсес Овенс, бил правник во „Мосак Фонсека“ и уште е на слобода.

Најсериозни точки на обвинение носат можност за затворски казни од 20 години.

„Панамските документи“, колекција од преку 11 милиони тајни финансиски извештаи, претставуваат илустрација како некои од најбогатите луѓе на светот ги криеле парите, и избегнувале плаќање данок.

Нив прв ги објави „Зидојче цајтунг во 2015 та година, кои ги добил од анонимен извор од  „Мосак Фонсека“, а потоа делови од извештајот објавил печатот ширум светот.Foto: Profimedia


Можеби ќе ве интересира

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

Дали Путин повторно стана татко?

Дали Путин повторно стана татко?

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање