22 Мај, 2018
0.4688
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Агатангел вели народ ќе зоврие, Тимотеј со контрастав дека не е работа на МПЦ да го решава името

Објавено во: Македонија 13 Февруари, 2018

Околу спорот со името и актуелните политички случувања, во МПЦ има различни ставови. 

Митрополитот Повардарски,  Агатангел смета дека актуелната власт има нечесни намери во преговорите со Грција, исто како и во Договорот со Бугарија и ја предупреди дека ќе заврши на ѓубриштето на историјата ако го промени името на Македонија.

„Кога народот ќе зовире, ќе почувствува дека го губи најсветото, своето име и својата црква, кога ќе ја изгуби својата православна црква...нема да знаеме како се викаме.... народот ќе стане. Имаме ние комити наши Македонци, браќа што цвртсто ќе застанат на браникот на Македонија“ – изјави владиката Агатангел. 

Тој го повикува целиот македонски народ да си ја сочува држава и да си ги одбрани името, јазикот, црквата, културата, историјата.

Македонската православна црква се оградува од ставовите од владиката Агатангел кој во колумна објавена на интернет-порталите дава оценка за тековните разговори за разликите околу името со Грција. 

Владиката Тимотеј пак вели дека не е работа на МПЦ да го решава спорот за името. 

Можеби ќе ве интересира

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Поповски спроведен во Шутка

Поповски спроведен во Шутка

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Иванов уште не добил ништо „на писмено“