19 Септември, 2020
0.0226

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

Објавено во: Македонија 05 Август, 2020

Агим Нухиу ги живее неколкуте недели што ги има на располагање на функцијата министер за внатрешни работи. 

Денеска тој имал официјална средба во Министерството за внатрешни работи со директорот на регионалниот центар за бегалци. 

„Министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, д-р Агим Нухиу, одржа работна средба со Директорот на Региналниот центар  МАРРИ,  Сашко Коцев. На средбата беше потврдена соработката помеѓу Министерството за внатрешни работи и Регионалната иницијатива за миграции, азил и бегалци - МАРРИ  во областа на миграциите, азилот и бегалците, интегрираното  гранично управување, визната политика и конзуларна соработка кои според министерот Нухиу, претставуваат важен елементи во работата на Министерството“, се вели во соопштението од МВР. 

Министерот за внатрешни работи, д-р Нухиу, велат од Министерството, особено се осврнал на областа на криумчарење  мигранти која е тесно поврзана со криминалната област трговија со луѓе, особено жени. 

„Во таа насока, изрази надеж дека Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија во соработка со МАРРИ ќе ја продлабочат соработката со примена на нови иницијативи за борба против трговијата со луѓе и криумчарење на мигранти“, информира МВР.

Како што е познато, на позицијата технички министер за внатрешни работи, согласно законските прописи за техничка влада, беше Наќе Чулев од ВМРО-ДПМНЕ, но неговата функција заврши откако Државната изборна комисија ги објави конечните резултати од последните парламентарни избори во земјава, по што тој го напушти министерството и се врати на неговото претходно работно место, во Агенцијата за разузнавање. Тоа се случи на 25 јули годинава, така што Нухиу веќе десетина дена е на позицијата прв човек на МВР. 

Нухиу на позицијата министер за внатрешни работи ќе биде се до формирањето на новата влада, а според лидерот на СДСМ, Зоран Заев, тој процес треба да заврши најдоцна за десетина до 15 дена. 

Заев веќе почна преговори за обезбедување на новото парламентарно мнозинство. 

Можеби ќе ве интересира

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Илија Димовски: Уставот не дозволува осум Албанци заменици-министри, а само шест Македонци

Илија Димовски: Уставот не дозволува осум Албанци заменици-министри, а само шест Македонци