21 Септември, 2020
0.0214

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

Објавено во: Македонија 07 Август, 2020

ДУИ би можела да се повлече од барањето за Албанец-премиер, ако СДСМ предложи друг мандатар наместо партискиот лидер Зоран Заев, објави ИНА.Според агенцијата на албански јазик, ова прашање е на преговарачката маса, но прашање е колку Заев би се откажал од мандатот како победник на изборите.

„Ова е еден од претставените предлози, бидејќи целта е да се оди со владин кабинет без багаж и без биографии вмешани во прислушувања и скандали кои беа дел од политичките судири во изминатиот период, како што бара меѓународната заедница“, објави агенцијата повикувајќи се на партиски извори.

Откако денеска беа фотографирани генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски и шефот на кабинет на Али Ахмети, Артан Груби, од двете партии порачаа дека имале конструктивна дискусија за потврда на заложбите за мир, стабилност, безбедност.

Можеби ќе ве интересира

Нема целодневен престој во училиштата, градинките може повторно да затворат: Комисијата за заразни болести пред важни одлуки

Нема целодневен престој во училиштата, градинките може повторно да затворат: Комисијата за заразни болести пред важни одлуки

Денеска нов протест на мајките: Ќе попушти ли Владата за седење дома

Денеска нов протест на мајките: Ќе попушти ли Владата за седење дома

Пратеничка на ДУИ: Вработувањето Албанци е наша обврска

Пратеничка на ДУИ: Вработувањето Албанци е наша обврска

Полицијата го пронајде и го приведе родителот што нападна доктор

Полицијата го пронајде и го приведе родителот што нападна доктор

Се очекува утре одлуката на Врховен да пристигне до Кривичен, полиција се уште пред домот на Јанкулоска

Се очекува утре одлуката на Врховен да пристигне до Кривичен, полиција се уште пред домот на Јанкулоска

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи

Нападнат доктор на Токсикологија, побарал помош на Ургентен

Нападнат доктор на Токсикологија, побарал помош на Ургентен

Струмичкиот градоначалник најави поефикасни контроли на местата каде што се собираат млади

Струмичкиот градоначалник најави поефикасни контроли на местата каде што се собираат млади

Локалните избори во Македонија ќе се одржат два месеци порано

Локалните избори во Македонија ќе се одржат два месеци порано