21 Мај, 2018
0.3393
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Акциите на Епл скокнаа денес пред големиот iPhone настан

Објавено во: Свет 12 Септември, 2017

Претстојниот настан на кој денес Apple ќе ги претстави официјално новите уреди, ја провоцира не само љубопитноста на фановите на брендот, но и оптимизмот на инвеститорите. Доказ за тоа е дека во пресрет на долгоочекуваната премиера акциите на компанијата пораснаа за 1,8% до 161.50 долари за време на редовната трговија во понеделникот.

Дебито на новите iPhone модели, смарт часовник Apple Watch и телевизискиот приемник Apple TV ќе се одржи во салата "Стив Џобс" во новото седиште на компанијата во Купертино, Калифорнија. Цената на акциите на крајот од тргувањето во понеделникот сепак не достигна рекордно високо ниво од 164,90 долари минатиот месец.

Влогот за Apple денес е висок, бидејќи компанијата ја слави десетгодишнината од најуспешниот производ на својот iPhone. Денеска се очекува на сцената да дебитираат три нови модели - iPhone 8, iPhone 8 Plus и Јубилејниот iPhone Х. Последниот се претпоставува дека ќе чини над 1 000 долари, бидејќи ќе дојде со OLED екран, безжично полнење и други љубопитни функции, некои од кои протекоа на интернет во денот пред објавувањето на iOS 11.

Моделите на iPhone 8 и iPhone 8 Plus се наследници на моделите 7 и 7 Plus, со впечаток дека овој пат Apple ја промаши S-варијацијата. Досега, компанијата отсекогаш ги надградувала верзиите на минатогодишните модели, означувајќи ги со буквата S, но задржувајќи ја фигурата. Поради тоа, се очекуваше дека iPhone 7S и iPhone 7S Plus ќе излезат на пазарот. Сепак, според информациите од изминатите денови, ќе бидат претставени "8" и "8 Плус".

Новиот паметен телефон на Apple е во директна битка со новиот Samsung Galaxy Note 8, кој според голем број критичари е најдобар Android телефон, излегувал досега.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Познат режисер обвинет за силување

Познат режисер обвинет за силување

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре