25 Август, 2019
0.0161

АКЦИИТЕ ВО ПАД: Големиот авиопревозник „Џет Ервејс“ во големи проблеми

Објавено во: Економија 18 Април, 2019

Непостигнатиот договор со банките за привремено финансирање е причината поради која најголемиот приватен авиопревозник во Индија, авиокомпанијата „Џет Ервејс“ ги запрела сите летови.

Инвеститорите веднаш ги „казниле“ акциите на Џет ервејс на стартот на тргувањето , предизвикувајќи нивен пад од 34 отсто, што е најголем дневен пад на акциите на таа компанија, пренесе Ројтерс.

Актуелната вредност на компанијата е 260 милиони долари, во однос на 1,6 милијарди долари на врвот на нејзината моќ во 2005 година. Авиокомпанијата со месеци се бореше за да опстане на пазарот.

-Ова е тешка одлука, но без привремено финансирање, авиокомпанијата едноставно не е во можност да управува со авиопревозникот на патниците-се наведува во нејзиното соопштение.

Колапсот на авиокомпанијата е огромен удар за индиската авио-индустрија која се бори да ја задоволи растечката побарувачка и притоа да ги задржи ниските цени и трошоци.

Иако компанијата наведува дека се работи за привремен раст на запирање на летовите, многумина сметаат дека поради недостатокот на финансии 20 000 работни места се во опасност.Foto/Izvor: B92/Thinkstock

Можеби ќе ве интересира

Министерот за транспорт и врски ги повика градоначалниците да се подготват за секундарна гасификација

Министерот за транспорт и врски ги повика градоначалниците да се подготват за секундарна гасификација

Граѓаните скенираат фискални, но како ќе знаат колку пари треба да добијат назад?

Граѓаните скенираат фискални, но како ќе знаат колку пари треба да добијат назад?

Кој ќе седне во министерската фотелја за странски инвестиции?

Кој ќе седне во министерската фотелја за странски инвестиции?

ЕУ подготвува економски напад на САД: Ќе настрадаат гиганти како Фејсбук и Гугл

ЕУ подготвува економски напад на САД: Ќе настрадаат гиганти како Фејсбук и Гугл

За колку ќе пораснат пензиите

За колку ќе пораснат пензиите

ПРЕДЛОЖЕНА ЗА НАСЛЕДНИЧКА НА ТЕВДОВСКИ: Нина Ангелковска ќе управува со парите на граѓаните

ПРЕДЛОЖЕНА ЗА НАСЛЕДНИЧКА НА ТЕВДОВСКИ: Нина Ангелковска ќе управува со парите на граѓаните

Колку пари има во посредувањето за работа на брод?

Колку пари има во посредувањето за работа на брод?

Тркалезна маса на тема: „ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО КАКО ИМПЕРАТИВ ЗА СТАБИЛНИ И ПРЕДВИДЛИВИ УСЛОВИ ЗА ВОДЕЊЕ БИЗНИС“

Тркалезна маса на тема: „ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО КАКО ИМПЕРАТИВ ЗА СТАБИЛНИ И ПРЕДВИДЛИВИ УСЛОВИ ЗА ВОДЕЊЕ БИЗНИС“

Промени во органите на управување и раководење на Силк Роуд банка

Промени во органите на управување и раководење на Силк Роуд банка