16 Октомври, 2021
0.0216

Aко избие војна во Босна, Додик ќе бара помош од Русија

Објавено во: Балкан 14 Октомври, 2021

Aко избие војна во Босна, лидерот на босанските Дрби, Милорад Додик ќе бара помош од Русија. Тој говореше на оваа тема, што ќе преземе во случај на војна во БиХ. 

За време на состанокот во Белград минатата недела, српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик побара од рускиот министер за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, воена помош во случај на вооружен конфликт во БиХ во блиска иднина, објави босанско-херцеговскиот портал Истрага.ба, повикувајќи се на информациите на безбедносните агенции во БиХ.

Додик за Радио Телевизија на Република Српска (РТРС) изјави дека Република Српска има намера да се бори за своите цели со политички средства, но дека е подготвена и за вооружени конфликти доколку е потребно и дека ќе побара помош од „пријатели“. Вели дека независноста на РС ја поддржуваат седум членки на ЕУ. Во БиХ дел од политичките партии повторно споменуваат војна, доколку Република Српска сака да се одвои. 

Можеби ќе ве интересира

Договорот „Отворен Балкан“ на Заев, Рама и Вучиќ официјализиран и објавен

Договорот „Отворен Балкан“ на Заев, Рама и Вучиќ официјализиран и објавен

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Маж загина во невремето во Грција

Маж загина во невремето во Грција

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата