29 Март, 2020
0.0445

АКО КОРИСТИТЕ ПЛИНСКИ БОЦИ - никако грејни тела во нивна близина и вентилите да се добро затворени

Објавено во: Македонија 23 Февруари, 2020

Немојте да ставате грејни тела во близина на плински боци, бидејќи тие се под притисок, па секое вакво невнимание може да доведе до тешки последици.

Исто така, треба да внимавате од боците да не истекува плин, односно вентилите од боците да се добро затворени, и тоа не смее никако да се заборави. Бидејќи, секоја мала искра или доколку се запали цигара во таков случај, може да доведе до експлозија и до катастрофален пожар. 

Вакви предупредувања даваат пожарникарите, откако кумановско Романовце денеска беше потресно од големата трагедија, кога при експлозија на плинска боца загинаа три дечиња, а од седумте повредени, четири лица се борат за живот на скопска клиника, со висок степен на изгореници. 

Министерот за здравство, Венко Филипче, ги посети повредените во експлозијата кај Романовце. 

Според него, двајца мажи на околу 60 годишна возраст се на Клиниката за пластична хирургија, а две жени на 40 и 45 годишна возраст се на одделот за интензивна нега на Клиниката за анестезија и реанимација.

„Од тројцата пациенти во старата Градска болница, една жена на 40 годишна возраст е во одделот за интензивна нега, има и помлада жена од дваесетина години која е бремена, како и едно дете кое што има мал процент на изгореници“, додава Филипче.

Од вкупно седумте пациенти, четворица се во навистина тешка состојба, со висок степен на изгорениците и се наоѓаат во животна опасност.

Од противпожарната единица потврдија дека интеренирале за гаснење на пожар во куќа во Романовце. Кај нив пожарот бил пријавен во 10:10 часот, по што пожарникарите го гаснеле до 11.10 часот.

Трите дечиња што загинаа имале осум, девет и 11 години, говорат извори на Фактор.

Според сознанијата, двете дечиња кои се помали, од осум и девет години, имале исти презимиња, додета третото детенце најверојатно им било братучетче, бидејќи тие всушност биле деца на две ќерки кои во куќата каде што експлодирала плинска боца, биле на гости кај своите родители.

Можеби ќе ве интересира

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус