21 Септември, 2021
0.0235

АКО НЕ СТЕ ВАКЦИНИРАНИ - веројатноста за смртен исход од корона е 11 пати поголема отколку да сте ја примеле вакцината

Објавено во: Свет 13 Септември, 2021

Невакцинираните луѓе имаат 10 пати поголема веројатност да завршат во болница од компликации поврзани со коронавирусот отколку целосно вакцинирани лица, а во исто време, невакцинираните луѓе имаат единаесет пати поголема веројатност да починат од ковид, отколку вакцинираните лица, соопшти Американскиот центар за превенција и контрола на болести, ЦДЦ, врз основа на три студии.

Тие, исто така, открија дека невакцинираните луѓе имаат пет пати поголема веројатност да бидат заразени од вакцинираните, и дека вакцинираните луѓе имаат десет пати помала веројатност да се разболат толку лошо што ќе им биде потребна хоспитализација, исто така, во споредба со вакцинираните лица. ЦДЦ ги проучуваше случаите на ковид, хоспитализации и смртни случаи во 13 држави.

„Преку истражување, ние нудиме дополнителни докази за моќта на вакцините. И како што потврдуваме со една студија по друга - вакцинацијата функционира“, вели Рошел Валенски, директор на ЦДЦ.

Но, истражувањата, чии резултати се базирани на податоци собрани меѓу 600.000 Американци од 4 април до 17 јули, покажаа дека ефективноста на вакцината опаѓа откако варијантата на делта стана доминантна. Едно објаснување може да биде постепено слабеење на имунитетот, а друго е дека делтата успева да ги избегне замките на имунолошкиот систем на погенијален начин. Но, исто така, може да биде комбинација од двете претпоставки.

Резултатите од студијата покажаа дека Модерна е најуспешна во борбата против варијантата на делта од трите вакцини одобрени во Америка. Заштитува 95 проценти, Фајзер 80 отсто и Џонсон и Џонсон 60 проценти. Ова одговара на резултатите од помалата студија на Клиниката Мајо во август, која исто така покажа дека вакцината на Модерна штити од делта подобро од онаа на Фајзер. Според проценката на ЦДЦ, 99 проценти од новите инфекции во САД сега се предизвикани од делта варијанта на вирусот.

Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

Единствена Русија официјално победи на изборите

Единствена Русија официјално победи на изборите

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука