19 Април, 2019
0.0206

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Објавено во: Македонија 20 Февруари, 2019

Од денеска Грција почна да ги прифаќа македонските пасоши.

Македонските граѓани од денеска влегуваат во оваа соседна земја само со пасош. Грција веќе ги исфрли од употреба листовите кои дополнително им ги даваше на македонските граѓани, затоа што не го прифаќаше пасошот.

Грчките власти вчера издале наредба до пограничните служби за примена на новите правила за влез на македонски државјани.

Грција сега ги прифаќа македонските пасоши на кои пишува Република Македонија, но има ставено печат со натпис: „Оваа патна исправа ѝ припаѓа на Република Северна Македонија“.

Граѓаните до 2024 година треба пасошите да ги заменат со нови. 

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Завршува кампањата, „бомбите“ одекнуваат, милиони се нудат

ФОКУС НА ДЕНОТ: Завршува кампањата, „бомбите“ одекнуваат, милиони се нудат

ВМРО-ДПМНЕ поднесува приговори до Антикорупциска: СДСМ влијае на изборите со менување на ДУП!?

ВМРО-ДПМНЕ поднесува приговори до Антикорупциска: СДСМ влијае на изборите со менување на ДУП!?

По претседателските избори се поднесува предлог за декриминализација на канабисот

По претседателските избори се поднесува предлог за декриминализација на канабисот

Самсоненко објави тажна вест: Вработувам 5.000 луѓе, си одам од Вардар

Самсоненко објави тажна вест: Вработувам 5.000 луѓе, си одам од Вардар

(ФОТО) Заев направи селфи со минувач во Шуто Оризари

(ФОТО) Заев направи селфи со минувач во Шуто Оризари

И Миле Јанакиески молчел

И Миле Јанакиески молчел

Заев потврди: Новите „бомби“ се дел од разговорите предадени на СЈО

Заев потврди: Новите „бомби“ се дел од разговорите предадени на СЈО

АХВ ги засилува контролите: Боја за јајца за Велигден само од маркети!

АХВ ги засилува контролите: Боја за јајца за Велигден само од маркети!

СДСМ се сели во хотел, ВМРО- ДПМНЕ останува во својата палата

СДСМ се сели во хотел, ВМРО- ДПМНЕ останува во својата палата