25 Јуни, 2022
0.0272

АЛАРМ - СТАРТУВА ВТОРАТА ФАЗА, Германијата со план за надинување на недостигот од гас

Објавено во: Свет 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Германија ја започнува втората фаза од планот за гасна криза, пишуваат медиумите. Стартувањето на втората фаза од програмата „аларм“ се планира во време кога Владата гледа висок ризик од долгорочен недостиг на гас.

- Германија ќе ја започне втората од трите фази од својот план за итни случаи за гас, но клаузулата што им дозволува на комуналните претпријатија да им ги префрлат на потрошувачите зголемените цени на бензинот засега нема да биде активирана - објави Ројтерс, повикувајќи се на добро информирани извори.

Започнувањето на втората фаза на програмите за „аларм“ е планирано за моментот кога Владата гледа висок ризик од долгорочен недостиг на гас и теоретски ќе им дозволи на комуналните претпријатија да ги префрлат трошоците за високите цени на индустријата и домаќинствата и на тој начин ќе помогнат во намалувањето на побарувачката. 

Соочена со намалените испораки на гас од Русија, најголемата европска економија веќе ја започна првата фаза од својот план за вонредни состојби кон крајот на март.

Поместувањето во втората фаза е прашање на шпекулации бидејќи рускиот снабдувач Газпром ја намали испораката на гасоводот Северен тек 1 на само 40 отсто од капацитетот минатата недела.

Германското Министерство за економија засега не ги коментира планираните мерки.

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга