19 Ноември, 2018
0.3097
    ALK 8249.6    0%     CEVI 1000.65    0.06%     GRNT 824.44    -0.12%     KMB 5248.77    -0.75%     MERM 1999    -1.09%     MPT 48858.85    -1.15%     MTUR 5000    0%     NEME 1250    0%     OHB 6700    -0.74%     RMDEN14 96.4    0.1%     RMDEN17 96.6    0.1%     RZLE 21    31.25%     SBT 2151    -9.06%     STB 1287.47    0.1%     STBP 1255    0.08%     TETE 2430.04    -2.72%     UNI 2301    -1.16%     VITA 9200    0.12%

Албански екстремисти се обратија со видео - кому се закануваат?

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2018

Aлбанската и косовската Влада да не „тргуваат“ со територии, преку видео предупреди вооружена екстремистичка група, која себеси се претставува како Албанска национална армија (АНА). 

„Мора веднаш да прекинат разговорите за трговија на териториите на Северна Митровица и Прешевската Долина“ – порачуваат екстремистите.

Холандскиот новинар со албанско потекло Винсент Триесте на Твитер објави превод на искажаните закани во видеото.

Како што јави дописникот на МИА, Триесте вели дека станува збор за екстремистичка организација, опремена со лесно оружје „калашникови” и снајпери.

Ова е прва вооружена група што се огласи против поделба на територијата меѓу Белград и Приштина, посочува Триесте, нагласувајќи го фактот дека првпат се слушнал „јужноалбански акцент на Тоските“, бидејќи вообичаено, како што објаснува, лицата кои говорат на слични видеа имаат „косовски акцент“.

Идеја за размена на територии меѓу Косово и Србија се спомнува неколку месеци, но има и западни политичари кои се согласуваат дека вакво нешто може да се направи. 

Можеби ќе ве интересира

Борисов ќе ги „чешла“ издадените бугарски пасоши

Борисов ќе ги „чешла“ издадените бугарски пасоши

(ВИДЕО) РАСКОШНО ИЗДАНИЕ: Ѕирнете во палатата на Ердоган којa е отпорна на нуклеарен напад

(ВИДЕО) РАСКОШНО ИЗДАНИЕ: Ѕирнете во палатата на Ердоган којa е отпорна на нуклеарен напад

ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ ВО СТУДЕН БРАН: Каде најврна најмногу снег?

ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ ВО СТУДЕН БРАН: Каде најврна најмногу снег?

Мафијата го сотре „скриеното богатство“ долж албанскиот брег

Мафијата го сотре „скриеното богатство“ долж албанскиот брег

ЦРНОГОРСКИ АНАЛИТИЧАР: Црна Гора морала да спречи бегство на Груевски

ЦРНОГОРСКИ АНАЛИТИЧАР: Црна Гора морала да спречи бегство на Груевски

ВИДЕО: Вака изгледа грчкиот остров Скијатос погоден од снежна бура

ВИДЕО: Вака изгледа грчкиот остров Скијатос погоден од снежна бура

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

(ВИДЕО) Сите ја паметат инфлацијата од 90-те, но еве кои земји поминаа полошо

(ВИДЕО) Сите ја паметат инфлацијата од 90-те, но еве кои земји поминаа полошо

АПСЕЊЕ ВО КОСОВО: „Паднаа“ директори во Министерство за здравство

АПСЕЊЕ ВО КОСОВО: „Паднаа“ директори во Министерство за здравство