23 Јули, 2019
0.0353

Албански екстремисти се обратија со видео - кому се закануваат?

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2018

Aлбанската и косовската Влада да не „тргуваат“ со територии, преку видео предупреди вооружена екстремистичка група, која себеси се претставува како Албанска национална армија (АНА). 

„Мора веднаш да прекинат разговорите за трговија на териториите на Северна Митровица и Прешевската Долина“ – порачуваат екстремистите.

Холандскиот новинар со албанско потекло Винсент Триесте на Твитер објави превод на искажаните закани во видеото.

Како што јави дописникот на МИА, Триесте вели дека станува збор за екстремистичка организација, опремена со лесно оружје „калашникови” и снајпери.

Ова е прва вооружена група што се огласи против поделба на територијата меѓу Белград и Приштина, посочува Триесте, нагласувајќи го фактот дека првпат се слушнал „јужноалбански акцент на Тоските“, бидејќи вообичаено, како што објаснува, лицата кои говорат на слични видеа имаат „косовски акцент“.

Идеја за размена на територии меѓу Косово и Србија се спомнува неколку месеци, но има и западни политичари кои се согласуваат дека вакво нешто може да се направи. 

Можеби ќе ве интересира

Харадинај денес патува во Хаг, утре судењето

Харадинај денес патува во Хаг, утре судењето

ОЧЕКУВАНО: Парламентот во Грција изгласа доверба на владата на Мицотакис

ОЧЕКУВАНО: Парламентот во Грција изгласа доверба на владата на Мицотакис

(ФОТО) Автомобил излета во море, луѓето го спасуваа возачот

(ФОТО) Автомобил излета во море, луѓето го спасуваа возачот

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај