15 Ноември, 2019
0.0185

Албин Курти нема да поддржува ниту една партија во Македонија

Објавено во: Балкан 23 Октомври, 2019

Албин Курти, лидерот на Самоопределување, партија која освои најмногу гласови на неодамнешните парламентарни избори на Косово, ја пофали одлуката за  предвремени избори во Македонија како одговорен чин, но вели дека не знае дали во иднина ќе даде отворена поддршка на некоја од партиите во нашата земја.

- Не можам да кажам денес дека ќе го поддржиме овој или оној политички субјект - рече потенцијално идниот премиер на Косово за регионалната телевизија „Алсат“..

Албин Курти очекува да ја посети Македонија, да има поблиски односи со Албанија, и да работи во насока на целосно стабилизирање на регионот, а вели дека Србија мора да се „согласи со реалноста дека Косово е независна држава“:

- Нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија оди преку нормализирање на Србија како таква. Во Косово направија геноцид на 860.000 Албанци, кои беа депортирани во пролетта 1999 година. Над 1 милион се отселија од нивните домови, имавме 20.000 силувани девојки и жени - истакна Албин Курти.

Албин Курит рече дека е договорено новата косовска влада да има 12 министерства, и дека очекува официјално да ја превземе функцијата премиер уште во ноември.


Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКИ КЛИМАТОЛОГ ЈА ШОКИРАШЕ НАЦИЈАТА: Добро размислете ако купувате куќа покрај море

ХРВАТСКИ КЛИМАТОЛОГ ЈА ШОКИРАШЕ НАЦИЈАТА: Добро размислете ако купувате куќа покрај море

Бојко Борисов: Ме плаши поделбата во Северна Македонија

Бојко Борисов: Ме плаши поделбата во Северна Македонија

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Притвор за македонскиот газда Шефкет Демировски

Притвор за македонскиот газда Шефкет Демировски

(ВИДЕО+ФОТО) Викторија направи пустош во Грција, летувалиштата покриени со камења

(ВИДЕО+ФОТО) Викторија направи пустош во Грција, летувалиштата покриени со камења

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја