09 Декември, 2023
0.0314

Албин Курти вели дека има опасност од војна меѓу Косово и Србија

Објавено во: Балкан 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Koсовскиот премиер Албин Курти обвини дека блокадите на северот ги организирал Белград со поддршка на Русија, и вели дека има ризик од нов конфликт со Србија. 

Курти во интервју за италијанскиот весник „Република“ изјави дека пред инвазијата на Украина можностите биле мали, но сега ситуацијата е променета.

„Ако имаме уште една епизода, на пример во Придњестровје, тогаш веројатноста дека ќе се случи трета војна на Западен Балкан, а особено на Косово, ќе биде многу голема“, рече Курти. 

Косовскиот премиер тврди дека луѓето кои биле на барикадите работат во нелегални објекти на северот на Косово и нив според него ги плаќа Белград.

За тоа дали влегувањето на Косово во НАТО ќе создаде тензии со Србија, тој рече дека такво нешто само ќе помогне за мирот во регионот.

На ова интервју на Курти, реагираа властите во Белград. Директорот на српската Канцеларија за Косово и Метохија, Петар Петковиќ,  оцени дека Курти и со својата последна изјава покажува дека отворено сака војна, а не дијалог и договор, пренесе РТС. Петковиќ изјави дека доколку Курти јавно каже дека Заедницата на српските општини никогаш нема да се формира и дека Србите мора да прифатат еднострани и насилни одлуки за регистарските таблички и за личните карти, на сите им е јасно дека тој повикува на конфликти на Косово. При последните тензии на Косово, албанскиот премиер Еди Рама даде поддршка на Косово. Претходно, кога Србија купуваше ново оружје, косовските власти изразија загриженост. 

foto facebook

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

Поскапува патарината во Грција

Поскапува патарината во Грција

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ