11 Декември, 2019
0.0304

Али Ахмети не си остана на ветувањето за оставката, ДУИ ќе му дава уште еден мандат

Објавено во: Македонија 15 Ноември, 2019

Претседателот на ДУИ, помалиот коалиционен партнер во Владата, за денеска свика состанок во Тетово на кој треба да се дискутира за претстојниот партиски конгрес и предвремените парламентарни избори.

Високи партиски извори за „Фокус“ велат дека на конгресот на 21 декември во спортската сала „Кале“ во Скопје ќе му биде даден уште еден мандат на лидерот на ДУИ, а освен тоа же се избира генерален одбор, ќе се донесе нов статут, платформа и неколку резолуции.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прет претходните парламентарни избори во 2016 рече дека ќе си даде оставка само кога Македонија ќе влезе во НАТО, но не и за пораз на истите. Во емисијата „Патот кон“ на Алсат рече дека неговата мисија ќе биде завршена само кога земјата ќе биде дел од оваа воено-политичка структура.

„Кога Македонија ќе добие покана и ќе влезе во НАТО, тоа сигурно ме става во ситуација да го гледам крајот на мојата мисија, зашто мислам дека е обезбедено со воено-политички механизам“ истакна претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Македонија се очекува на почетокот на следната година и официјално да стане членка на Алијансата, а за тоа се чека само уште да се создаде стабилно парламентарно мнозинство во парламентот во Шпанија пред ратификувањето на пристапниот протокол.

Можеби ќе ве интересира

ЗА ПРЕСТИЖНИ МАГАЗИНИ МАКЕДОНИЈА Е ТОП ДЕСТИНАЦИЈА: Дали ова ќе донесе повеќе гости во 2020?

ЗА ПРЕСТИЖНИ МАГАЗИНИ МАКЕДОНИЈА Е ТОП ДЕСТИНАЦИЈА: Дали ова ќе донесе повеќе гости во 2020?

Почнува битка за двотретинско мнозинство: Одметнатите од ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучат за Законот за одбрана

Почнува битка за двотретинско мнозинство: Одметнатите од ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучат за Законот за одбрана

Што требало да разгледува Венецијанската комисија: Разногласие во Владата за Законот за јазици

Што требало да разгледува Венецијанската комисија: Разногласие во Владата за Законот за јазици

Битола вечерва е лидер во аерозагадувањето

Битола вечерва е лидер во аерозагадувањето

ФОКУС НА ДЕНОТ: Kамчева раскажа кој и барал пари за „Рекет“, се плашела од моќта на Јанева

ФОКУС НА ДЕНОТ: Kамчева раскажа кој и барал пари за „Рекет“, се плашела од моќта на Јанева

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

Спортските сали во Карпош, Кисела Вода, Радовиш и Куманово им се враќаат на општините и граѓаните

Спортските сали во Карпош, Кисела Вода, Радовиш и Куманово им се враќаат на општините и граѓаните

РУТЕ ЗА ДАТУМОТ: Aлбанија не е подготвена, но Македонија е поблиску до целта

РУТЕ ЗА ДАТУМОТ: Aлбанија не е подготвена, но Македонија е поблиску до целта

ФОТО: Несекојдневно искуство на Заев и Шекеринска на носачот на авиони Хари Труман

ФОТО: Несекојдневно искуство на Заев и Шекеринска на носачот на авиони Хари Труман