20 Септември, 2021
0.0192

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

Објавено во: Свет 29 Јули, 2021

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтеровата скала утинава во 6.15 минути по Гринич, а 22.15 синоќа по локално време го погоди полуостровот Алјаска поради што е издадено предупредување за цунами во тој регион, објавија локалните власти.

Нема информации за повредени или материјални штети, а Американскиот геолошки завод (USGS) соопшти дека земјотресотбил на длабочина од 35 километри, пренесува Ројтерс.

На Алјаска, Националниот центар за предупредување од цунами (НТВЦ) издаде предупредување за цунами за јужните делови, полуостровот и пацифичките крајбрежни области од влезот Хинчинрук до превојот Унимак.

Пацифичкиот центар за предупредување за цунами (ПТВЦ) издаде предупредување за американската држава Хаваи и американската пацифичка територија Гуам. Полицијата во градот Кодијак на Алјаска, најголемиот град на островот Кодијак, ги советуваше жителите да одат на највисоко можно место, а средното училиште беше отворено за потенцијална евакуација.

Американскиот NTVC изјави дека го проценува нивото на опасност од цунами за другите крајбрежни области на САД и Канада. Земјотресот се случи на околу 91 км југоисточно од градот Перивил на Алјаска и на околу 800 км од Енкориџ, најголемиот град на полуостровот.

Ова беше проследено со седум последователни земјотреси, од кои два беа посилни од 6,0 степени според Рихтеровата скала, според USGS.


Можеби ќе ве интересира

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа