13 Ноември, 2019
0.0326

Алмакос: Заев на Села му го понудил министерството за локална самоуправа

Објавено во: Македонија 18 Јуни, 2019

По најновите информации на СДСМ дека нема да има предвремени избори, туку само реконструкција на владата, имињата на министри кои можат да ја напуштат оваа владина структура почнаа да циркулираат. 

Како што дознава „Алмакос“, премиерот Зоран Заев му понудил на претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, повторно место во Владата и негов функционер да го предводи министерството за локална самоуправа.

Во моментов овој ресор му е доделен на коалициониот партнер НДП, чиј претседател е Весел Мемеди, а министер е Сухејл Фазлиу.

Од Села се очекува повторно да ја разгледа понудата да биде вклучен во владеачкото мнозинство.

Според најавите на СДСМ, реконструкцијата на владата ќе вклучува најмалку 8 министерства и над 20 дирекции. 


Можеби ќе ве интересира

Изградбата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар ќе биде готова во 2020

Изградбата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар ќе биде готова во 2020

ФОКУС НА ДЕНОТ: Макрон немал намера да ни понуди алтернатива за членство, презентиран буџетот за 2020

ФОКУС НА ДЕНОТ: Макрон немал намера да ни понуди алтернатива за членство, презентиран буџетот за 2020

Пендаровски остави копија од книга на Глигоров во библиотека во Париз

Пендаровски остави копија од книга на Глигоров во библиотека во Париз

НА ПОТЕГ УШТЕ ДВЕ ЗЕМЈИ: Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

НА ПОТЕГ УШТЕ ДВЕ ЗЕМЈИ: Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

Земјотрес почувствуван во битолско

Земјотрес почувствуван во битолско

Пронашол бомба во ѕидот на куќата

Пронашол бомба во ѕидот на куќата

Пендаровски по средбата во Париз: Макрон ќе дојде кај нас следната година

Пендаровски по средбата во Париз: Макрон ќе дојде кај нас следната година

Јанковиќ: Дезинформација е дека ќе се распуштат специјалните единици на АРМ

Јанковиќ: Дезинформација е дека ќе се распуштат специјалните единици на АРМ

Малиот Јане сега може да слави, лекот Спинраза дојде во Македонија

Малиот Јане сега може да слави, лекот Спинраза дојде во Македонија