13 Ноември, 2019
0.0203

Алтмајер: Преговорите со Северна Македонија и Албанија треба да започнат многу бргу

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Петер Алтмајер, германскиот министер за економија, во своето синоќешно интервју за „Билд“ на едно од прашањата вели дека Северна Македонија и Албанија треба да започнат преговори со ЕУ за брзо време, иако изминатата недела тоа не се случи во Брисел, по што следуваше огромно разочарување особено во Скопје.

Алтмајер во вторник ќе ја посети Црна Гора, а едно од новинарските прашања е дали министерот очекува ладен прием, по недоделувањето на датум за двете балкански земји.

„Ситуацијата во Црна Гора е различна, бидејќи разговорите за пристапување веќе започнаа. Но, да, јас сум разочаран од исходот на самитот на ЕУ. Во наш интерес е да ги поврземе Северна Македонија и Албанија со ЕУ и да ги признаеме нивните големи напори за демократија и стабилност. Разговорите за пристап треба да започнат многу бргу “, гласи одговорот на АЛтмајер.

Мислењето на министерот кој доаѓа од редовите на ЦДУ изминатото лето беше дека Северна Македонија и Албанија напредуваат, но сè уште не се подготвени за членство во ЕУ, бидејќи за тоа, како што рече тој, е потребна силна борба против корупцијата и независност на правосудството во двете земји.

„Уште не се исполнети сите критериуми за овие две земји да бидат подготвени за членство во ЕУ“, изјави Алтмајер на самитот Западен Балкан во Познањ.
Можеби ќе ве интересира

Владиниот лирџет принудно слетал на скопскиот аеродром

Владиниот лирџет принудно слетал на скопскиот аеродром

ЖИВОТОТ МУ Е ВО ОПАСНОСТ: На Боки 13 му откажал левиот бубрег

ЖИВОТОТ МУ Е ВО ОПАСНОСТ: На Боки 13 му откажал левиот бубрег

Хајко Мас: Ќе дадеме повеќе пари за зајакнување на владеењето на правото во Северна Македонија

Хајко Мас: Ќе дадеме повеќе пари за зајакнување на владеењето на правото во Северна Македонија

Мицкоски: Пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги предводат лица кои до сега не се нашле на нив

Мицкоски: Пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги предводат лица кои до сега не се нашле на нив

ТВИТЕР КОМЕНТАРИ ПО ОДЛУКАТА: „Делото на Груевски застаре, моето од 1945 стоо“

ТВИТЕР КОМЕНТАРИ ПО ОДЛУКАТА: „Делото на Груевски застаре, моето од 1945 стоо“

СВЕДОК ОТКРИВА НОВИ ДЕТАЛИ: Возачите на „Дурмо турс“ со години манипулирале со уредите за брзината

СВЕДОК ОТКРИВА НОВИ ДЕТАЛИ: Возачите на „Дурмо турс“ со години манипулирале со уредите за брзината

Потпретседателот на Собранието протестира пред својата зграда за неизградба на барокна гаража

Потпретседателот на Собранието протестира пред својата зграда за неизградба на барокна гаража

Никола Груевски ослободен од кривична одговорност за „Траекторија“

Никола Груевски ослободен од кривична одговорност за „Траекторија“

ДЕТАЛИТЕ ПОЗНАТИ- судијката Васка Николовска-Масевска ќе им суди на Боки13 и на Јанева

ДЕТАЛИТЕ ПОЗНАТИ- судијката Васка Николовска-Масевска ќе им суди на Боки13 и на Јанева