21 Октомври, 2019
0.0277

Амбасадорката на САД ги предаде акредитивните писма: Закајнување на институциите и борба против корупцијата

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2019

Новоименуваната амвасадорка на САД во Скопје, Кејт Мари Брнс, денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, со што наследничката на Џес Бејли и формално започнува со работа во земјата.

Пендаровски пред Брнс напомена дека Северна Македонија продолжува со целосно интегрирање во НАТО-структурите и продлабочување на соработката во сите области. - 

- Во зајакнувањето на демократијата и зајакнувањето на човеччките права стоиме заедно со САД. Во следниот период што претстои ќе продолжи безрезервната поддршка од Соединетите Американски Држави. Ќе ја уживате нашата целосна поддршка, помош и пријателство. Отворен сум и за сорабпотка во науката, образованието, културата и технологијата, рече Пендаросвки пред дипломатот.

Брнс во своето обраќање меѓудругото рече дека САД во Македонија ќе се заложи за изградба на посилни институции и борба против корупцијата.

Можеби ќе ве интересира

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Договорен е датумот за избори

Договорен е датумот за избори

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива