06 Март, 2021
0.0208

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

Објавено во: Балкан 26 Јануари, 2021

Aмериканците упатија порака до Србите и косовските Албанци. Велат дека разговорите за големи држави се предавство и неуспех. 

Амбасадорот на САД на Косово Филип Коснет изјави дека нивните војници не гинеле за да се создаваат Голема Србија или Голема Албанија. Вели дека е гневен поради тоа што луѓето на Косово „се откажале од косовското државјанство“ кога ги прашале за националистичките изјави на косовските политичари за придружување на Албанија.

„Мојот коментар за придружувањето кон Албанија е непроменет. Американските војници не се бореа, ниту пак гинеа, за да се создадат Голема Албанија и Голема Србија на Балканот. Би сакал да го свртам вниманието на уставот кој повикува на мултиетничко општество со верска слобода за сите. САД се мултиетничка земја и дури и по речиси 250 години и понатаму се бориме за изградба на општество во кое постои еднаквост пред законот, еднакви можности за сите, во кое етничките групи и раси живеат во хармонија“, кажа тој.

Амбасадорот вели дека не сака да види како луѓето на Косово се откажуваат од создавање демократска мултиетничка заедница. 

ЕК претходно изрази несогласување со поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, кој  изјави дека доколку на Косово не му се овозможи напредок кон членството во ЕУ, НАТО и ОН, ќе биде организиран референдум за обединување на таканаречена „голема Албанија“.

Пропагандата на големоалбанската идеологија е политичка уцена и закана за територијалниот интегритет на балканските држави, соопшти руското министерство за надворешни работи.

Можеби ќе ве интересира

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа