26 Септември, 2021
0.0232

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

Објавено во: Балкан 31 Јули, 2021

Веб - страницата на Wall street journal денеска ја објави приказната за Њујорчанец кој ја помина речиси целата 2020 година во Белград, каде што бараше спас од короната, и како што самиот вели, не згрешил.

WSJ објави приказна со наслов „Едно од ретките светилишта во годината на Ковид“. Еве дел од неговата приказна, а ја пренесува Курир.рс:

„За Њујорчанец, одлуката да се помине поголемиот дел од 2020 година во Белград, Србија, беше ослободувачка. Кога„ Ковид-19 “го погоди Њујорк минатата пролет, имав околу 60 години и се опоравував од трауматска повреда на мозокот, која, според некои стандарди, требаше „да ме однесе неколку години порано“.

Не само што преживеав, туку повторно се чувствував гладен за живот, за да се најдам во најлошата точка на пандемијата во Соединетите држави. Неколку пријатели починаа, а јас гледав телевизиски слики од импровизирани мртовечници кои се прикрадуваа низ градот заедно во шатори, камиони и Централ парк. Моите соседи внимававме одејќи, дишејќи плитко“, вели тој. 

Не ја напуштив зградата со месеци до август. Без пари, пензиониран, возрасни деца зафатени со училиште или работа, сфатив дека никому не му треба моето присуство. Се што сакав беше место да поминам уште една зима во разумно човечко достоинство.

Едно попладне, кога вознемиреноста стана алармантна, за да преживеам, истражував неколку часа и купив билет за еден правец за Белград. Се јавив и резервирав, како да нарачувам пица.

Земјата се уште беше отворена за Американците, стапката на инфекција беше значително помала отколку во САД, и преку ноќ „ЕрСербија“ полета од JФК, што ќе ме одведе од свет во свет, за осум часа лет.

Кога пристигнав, ја поминав царината за 10 минути и спиев во мојот белградски хотел еден час подоцна. За неколку дена, зедов мал, но удобен стан од ерата на комунизмот на Доркол, посветен на старата населба во близина на хотелот Москва и тврдината Калемегдан, на сливот на Сава и Дунав.

Мојата кирија беше 550 долари месечно, вклучително и комунални услуги и балкон. Таму мислев дека можам да се закопам и да преживеам некое време, чекајќи подобри времиња. Белград ме воодушеви од самиот почеток.

Поминав речиси цела година од пандемијата во Србија и преживеав. Непотребно е да се каже, јас сум воодушевен од земјата и односот кон страниците. Повторно дишам и дишам живот со полни бели дробови. Србија беше една од ретките земји што ги заштити своите граѓани на одличен начин, од набавка на вакцини до изградба на ковид болници. 

Извор.Курир,рс

фото: WSJ

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар