21 Март, 2018
0.0519

Американската армија ќе може да регрутира „психопати“

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

Армијата на САД ги има променето правилниците за регрутирање на нови војници, но тоа го нема споделено со јавноста. Новиот правилник го откри USA Today и во него стои дека армијата на САД во своите редови ќе може да прими луѓе кои имаат историја на ментални болести, злоупотреба на наркотици, себеповредување, а тргната е и забраната за корисници на марихуана. 

Главната причина за спуштање на стандардите е што армијата има потреба од 80 илјади нови војници, но интересот за приклучување е се помал и американците губат интерес доброволно да служат војска.

Се пониските стандарди доведоа голем број од војниците кои служеле во САД да се соочуваат со пост-трауматски синдром, депресија, шизофренија, како и други ментални болести. 

Многу често ветерани од војните во Ирак, Авганистан и другите места каде војува армијата на САД да вршат масовни убиства и масакри. Меѓу екс војниците огромна е стапката на самоубиства, преминување кон криминални активности, зависност од дроги и семејно насилство. 


Можеби ќе ве интересира

Пукал во бившата девојка и други ученици по што е убиен

Пукал во бившата девојка и други ученици по што е убиен

Еве каде би сакале да живеете: Виена е град со најквалитетен живот во светот

Еве каде би сакале да живеете: Виена е град со најквалитетен живот во светот

Над 5 милијарди луѓе во светот ќе немаат доволно вода?

Над 5 милијарди луѓе во светот ќе немаат доволно вода?

Вооружен маж се забарикадирал во ресторан - има ли заложници?

Вооружен маж се забарикадирал во ресторан - има ли заложници?

(ФОТО) Погледнете како изгледа најоткачениот магичен хотел во светот

(ФОТО) Погледнете како изгледа најоткачениот магичен хотел во светот

Четиринаесет годишно девојче починало од две лименки засладен алкохолен пијалок

Четиринаесет годишно девојче починало од две лименки засладен алкохолен пијалок

ШТО НАПИШАЛА: Министерка поднесе оставка поради објава на Фејсбук

ШТО НАПИШАЛА: Министерка поднесе оставка поради објава на Фејсбук

Руски научник: Кој стои зад труењето на Скрипал и неговата ќерка?

Руски научник: Кој стои зад труењето на Скрипал и неговата ќерка?

Дали Земјата ќе остане без вода?

Дали Земјата ќе остане без вода?