27 Мај, 2022
0.0237

АМЕРИКАНСКИ РЕПУБЛИКАНСКИ СЕНАТОР „БЛОКИРАШЕ“ 40 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА УКРАИНА - тој бара инспекции за тоа како ќе се трошат средствата

Објавено во: Свет 13 Мај, 2022

Парите кои се наменети за воена помош за Украина, односно четириесетте милијарди долари, не поминаа на седница во американскиот Сенат. Ова се случи откако републиканскиот сенатор Ренд Пол ја закочи постапка, барајќи смена на договорот, со која инспектори ќе можат да надгледуваат како точно ќе се потрошат овие пари. 

Со противењето на Пол усвојувањето на мерката е одложено до следната недела, јавува Ројтерс.

„Ова е втора сметка за трошење за Украина во два месеци. И оваа сметка е три пати поголема од првата“, рече Пол пред официјално да го блокира пакетот помош.

Според него, конгресот само сака да продолжи да троши и да троши.

Сенаторите Шумер и Мекконел му понудија на Пол гласање за амандман за неговиот предлог за кој ќе беше потребна поддршка од 60 од 100-те сенатори за да биде усвоен. Но, Пол ја одби понудата и побара Сенатот да го усвои неговиот амандман пред да гласа за пакетот помош.

„Не можеме да ја спасиме Украина со осуда на американската економија“, потенцираше Пол.

Одложувањето на усвојување на мерката за следната недела може да предизвика проблеми за западните земји кои се обидуваат да ја зајакнат Украина во нејзината борба против Русија.

Претходно, Конгресот го усвои нацрт-законот за трошоците во Украина со 368 спрема 57 гласа „за“, а само републиканците гласаа против. Сега мерката треба да помине во Сенатот.

Можеби ќе ве интересира

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

ОХЦР: Над 4.000 цивили се убиени од почетокот на војната во Украина

ОХЦР: Над 4.000 цивили се убиени од почетокот на војната во Украина