08 Јули, 2020
0.0222

Американските и ирачките војници биле предупредени за нападите?

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2020

Скоро осум часа пред ракетниот напад врз базите во Иран, американските и ирачките војници биле предупредени и побрзале да ги преместат опремата и персоналот во заштитени бункери.

Британските медиуми проценуваат дека ваквите тврдења се дополнителен доказ дека иранскиот напад е една од налошо чуваните тајни во модерното војување, но и дека и натаму е мистерија зошто тоа така се изведе.

До полноќ ниту еден борбен авион или хеликоптер не останал на отворено, изјави еден разузнавачки извор за британските медиуми.

Втор разузнавачки извори наведува дека се чини дека американските војници го знаеле и точното време на нападот и дека биле сосема свесни за тоа дека базите ќе бидат нападнати по полноќ.

Кога ракетите конечно паднале во базите, во 1,30 часот по полноќ, тие погодиле „празни бункери”, што биле евакуирани со часови претходно, наведува изворот.

Во текот на нападот никој не загина, ниту беше повреден.

Нападот се случи на 8 јануари.

Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

ВЕКЛУРИ - ова е првиот лек за КОВИД-19 што го одобри Европската комисија

ВЕКЛУРИ - ова е првиот лек за КОВИД-19 што го одобри Европската комисија

ЗА ПРВ ПАТ ПО 37 ДЕНА - во Пекинг нема новозаразаени со коронавирус

ЗА ПРВ ПАТ ПО 37 ДЕНА - во Пекинг нема новозаразаени со коронавирус

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот