07 Декември, 2022
0.0284

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Објавено во: Балкан 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Грција го крши меѓународното право и испраќа оклопни возила на егејските острови кои имаат статус на демилитаризирани зони, јави агенцијата Анадолија.

На фотографиите што ги објавило турското Министерство за одбрана се забележува како десантни бродови на островите Лезбос и Самос доставуваат воени возила донирани од САД.

Според информациите кои Анадолија ги добила од безбедносни извори, беспилотни летала на Вооружените сили на Турција, кои изведувале летови во Егејското Море, откриле движење и регистрирале два грчки десантни брода на пат кон Лезбос и Самос.

Притоа е откриено дека бродовите на Лезбос, кој има демилитаризиран статус, испорачале 23 тактички оклопни возила, а на Самос 18 тактички оклопни возила. Станува збор за оклопни возила што САД ги испратиле во пристаништето Александруполис.

Безбедносни извори ги опишаа настаните на 18 и 21 септември како најсилен показател дека Грција продолжува да ги вооружува островите во близина на Турција и го крши статусот на демилитаризирани подрачја, наведува Анадолија.

Изворите ги оцениле како неприфатливи овие „агресивни акции“ на Грција, која е сојузничка во НАТО, и како спротивни на меѓународното право и духот на сојузништво.

Фото: Министерство за одбрана на Туркије

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Вагнер отвори канцеларија во Србија

Вагнер отвори канцеларија во Србија

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек