18 Ноември, 2019
0.0186

Анархија владее на Блискиот Исток?

Објавено во: Свет 24 Мај, 2019

Mинистерoт за надворешни работи на Иран, Мохамед Џавад Зариф денеска предупреди на анархија на Блискиот Исток ако светските сили не се обединат да ја запрат, како што ја нарече американската агресија.

Односите на Иран и на САД се нарушени откако американскиот претседател донесе одлука за повлекување од нуклеарниот договор, а потоа и за воведување на нови санкции врз Техеран. Зариф ја даде изјавата при посетата на Пакистан каде се сретна со премиерот Имран Кан и со министерот за надворешни работи.

Зариф при пристигнувањето во земјата ја повика меѓународната заедница да преземе чекори против „агресијата“ на САД и нејзиниот пристап на „заплашување“ против Иран. Тој вели дека регионот се наоѓа во многу критична ситуација и потребна е консултација меѓу сите соседи.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО+ВИДЕО) ФРАНЦИЈА ОКОВАНА ОД СНЕЖНО НЕВРЕМЕ: Едно лице загина

(ФОТО+ВИДЕО) ФРАНЦИЈА ОКОВАНА ОД СНЕЖНО НЕВРЕМЕ: Едно лице загина

Туристите се фотографираат во поплавената Венеција

Туристите се фотографираат во поплавената Венеција

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

(ФОТО+ВИДЕО) БОЛИВИЈА НА РАБ НА ГРАЃАНСКА ВОЈНА: Судири и жртви на улиците

(ФОТО+ВИДЕО) БОЛИВИЈА НА РАБ НА ГРАЃАНСКА ВОЈНА: Судири и жртви на улиците