22 Мај, 2018
0.3139
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Андреј Ковачев порача дека Грција треба да направи отстапувања за Македонија

Објавено во: Балкан 11 Септември, 2017

Грција да ги направи своите отстапувања за Македонија да стане дел од НАТО, а потоа и од ЕУ, изјави бугарскиот европратеник, Андреј Ковачев непосредно пред Бугарија да го почне своето претседавање со Унијата.

Политиките кои ги спроведуваше власта предводена од Груевски се веќе минато и време е за градење на добрососетски односи,  вели европратеникот од ГЕРБ во интервју за ТВ Европа. Според него острата реторика од македонска страна е намалена и сега е време и Грција да го направи истото.

„Грчката страна сепак треба да ги направи своите отстапувања и Република Македонија да стане дел од НАТО било да е под името Поранешна Југословенска Република Македонија или под некое друго име, но тој процес мора да биде деблокиран. Јас разбирам, пред тоа беше политиката на Груевски и неговите постојани провокации“ – вели Андреј Ковачев, европратеник на ГЕРБ ЕНП.

Пред само два дена во Кавала бугарскиот премиер, Бојко Борисов во четири очи, но и во присуство на медиумите и јавноста му порача на грчкиот премиер, Алексис Ципрас дека земјата која Грција ја нарекува ФИРОМ за Бугарија е само Република Македонија.

„Истото го кажав во Скопје истото го имам кажано и на Вучиќ, и на косовскиот премиер. Што постигна Србија со Косово, или Косово соодветно. Или каков е просперитетот на тука кај вас Поранешна Југословенска Република Македонија за нас е Република Македонија. До каде водат тие спорови“ - рече Борисов. 

Борисов порача дека кога Европа е единствена тогаш има просперитет. 

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Ќе даваат пари за трето и четврто дете

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Ќе даваат пари за трето и четврто дете

Катругалос: Eдно прашање влијае на друго и затоа не можеме со сигурност да говориме за договор

Катругалос: Eдно прашање влијае на друго и затоа не можеме со сигурност да говориме за договор

Изречени „пеколни“ казни за обидот за државен удар во Турција

Изречени „пеколни“ казни за обидот за државен удар во Турција

Има уапсени за ќотекот на Бутарис

Има уапсени за ќотекот на Бутарис

Бутарис нападнат и заради Македонија?

Бутарис нападнат и заради Македонија?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?