13 Ноември, 2019
0.0170

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Објавено во: Балкан 21 Октомври, 2019Копретседавачот на Комисијата за историски и образовни работи меѓу Бугарија и Македонија, проф. Ангел Димитров, коментираше за БНТ дека одлуката за одржување нови избори кај нас е изненадувачка. Според Димитров, Бладата на Северна Македонија има добра причина да не го преземе овој потег.

"Мислев дека владата има добра причина да не го преземе овој чекор во моментов. Очигледно во самата партија, самиот притисокот однадвор доведе до одлука дека предвремените избори ќе дадат нова шанса за управување со сегашната владејачката коалиција", објасни проф. Ангел Димитров.

Тој рече дека имало сигнали според кои Скопје не требало предвреме да дува на фанфарите и дека не требало да се радува однапред. Некои од најголемите европски земји јасно ставиле до знаење дека не сметаат дека времето е соодветно за почеток на пристапните преговори.

- Луѓето во Република Северна Македонија се многу свесни дека постои разлика помеѓу тоа што е посакувано и што е можно, рече Димитров.

Според него, одложувањето не е толку сигнал, колку штп е потсетник дека реформите треба да се забрзаат и да се надминат проблемите со соседните земји.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи