18 Април, 2021
0.0215

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

Објавено во: Македонија 06 Март, 2021

Идејата за српска хегемонија на Балканот сè уште постои, тврди бугарскиот европратеник и заменик претседател на парламентарната партија ВМРО БНД, Ангел Џамбаски. Тој своите забелешки ги пренесе на својот фејсбук профил.

Во своите тврдења, тој се потпира на изјавата на македонскиот игумен на манастирот Бигорски, Партенија, за украинската телевизија „Верска правда“.

Според игуменот, Македонија била под власта на Белград речиси еден век и затоа, како што вели, разбирливо е присуството на српските специјални служби во земјата. Игуменот тврдел дека овие служби работат против тоа што Македонската православна црква ја признава Охридската архиепископија, а тие исто така се обидуваат да ги уништат добрососедските односи на земјата со Бугарија и Грција и да се спротивстават на евро-атлантските интеграции на Северна Македонија.

Бугарскиот европратеник во постот изразува задоволство од споменатата изјава на македонскиот игумен, велејќи дека тоа е важно во сегашните услови, кога Македонија ретко зборува позитивно за Бугарија.

Разумна потврда дека Белград работи против сплотеноста меѓу Бугарија и Македонија. Вредно е што доаѓа од Скопје, во време кога нема многу позитивни вести за нас. Во време кога се зборува демократија и еднакви права во сите области во Скопје, а знаеме дека не е така. И докажано е дека не е така.

Оваа изјава е исто така вредна со потврда на фактот дека идејата за српската хегемонија на Балканот сè уште не е прекината. Како и идејата за Голема Српска Црква.

Владиката на Северна Македонија исто така отворено зборува за србизација на населението, српската окупација и следните прогони и убиства.

Забележете ги и зборовите: „Ние сме под Белград речиси еден век и сосема е разбирливо што присуството на српските специјални служби (...) се обидуваат да ги нарушат соседските односи со Бугарија и Грција ". Како и како на изјавата: ′′ И тие се обидуваат да ги блокираат евроатлантските интеграции на РС Македонија“, напиша, меѓу другото, Џамбаски.

За потсетување, Џамбаски претходно даде остри коментари за влијанието на Србија во Северна Македонија. Во јануари, тој го критикуваше премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, кој им го честиташе празникот на македонските Срби Савиндан.

„Не познавам друг премиер што би им честитал на окупаторите и колонизаторите на неговата држава“, рече тогаш Џамбаски.

Можеби ќе ве интересира

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба