25 Јануари, 2020
0.0177

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

Објавено во: Свет 13 Декември, 2019

На самиот врв на листата на Форбс оваа година, се нашла германската канцеларката Ангела Меркел и таа е најмоќна жена на светот. Секоја година списанието избира успешни жени кои дале голем придонес во сферата на политиката, бизнисот и забавата. 

Ова е деветти пат Меркел да се најде на првото место. Многумина ја фалат поради тоа што покажала голема храборст и челична волја кога на американскиот претседател, Доналд Трамп му кажала дека не се согласува со тоа да ги прати бегалците од Сирија во Германија.

На второ место е Кристин Лагард, претседателка на Централната европска банка, која минатата година била на 22-то место.

Трета е Ненси Пелоси, која станала првата жена која ја врши должноста претседателка на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес.

Активистката од Шведска, Грета Тунберг моментално е личност на годината според списанието Тајм, а на листата на највлијателни жени на Форбс се наоѓа на 100-то место.

Можеби ќе ве интересира

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство

(ФОТО) КРВАВ ДЕН ВО ГЕРМАНСКИ ГРАД: Маж застрела шест луѓе

(ФОТО) КРВАВ ДЕН ВО ГЕРМАНСКИ ГРАД: Маж застрела шест луѓе

(ВИДЕО) ЗАГИНАА 11 ЛУЃЕ: Шпански град е прекриен со морска пена

(ВИДЕО) ЗАГИНАА 11 ЛУЃЕ: Шпански град е прекриен со морска пена

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација