25 Мај, 2018
0.3288
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Ангелов: За нас решението е приоритет 26 години, но треба да бидеме претпазливи

Објавено во: Македонија 22 Јануари, 2018

Шефот на македонската канцеларија за врски во Атина, Дарко Ангелов во кусото интервју за грчката новинска агенција АНА - МПА , изјави дека сега постои контекст што го прави барем малку поверојатно и поодржливо изнаоѓањето решение за прашањето на името во споредба со претходно. 

Тој смета  дека постои позитивна динамика и во двете општества

„По дефиниција сме оптимисти. За нас решението е приоритет веќе 26 години. Очигледно е дека нашата евроатлантска перспектива е заглавена во прашањето за името и во приговорите за уставното име. По дефиниција, треба да бидеме оптимисти за процесот да оди напред. Тоа е она што го правиме во изминатите месеци, се обидуваме да го туркаме процесот, за да најдеме решение. Имаме интензивен дијалог со грчката Влада"- вели тој. 

Ангелов додава дека треба да бидеме претпазливи. Ако стануваше збор за едноставен случај ќе се решеше до сега, но за жал проблемот не е решен, наведува Ангелов.

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

На кои реки им се зголеми водостојот?

На кои реки им се зголеми водостојот?

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје