16 Јануари, 2019
0.2607
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Анѓушев: Со 25 милиони не можете да направите чуда во Македонија

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2018

Вицепремиерот Кочо Анѓушев вечерва во Само вистина на Канал 5 изјави дека со прогресивниот данок ќе имаме праведно општество. 

Вели дека 25 милиони евра се помалку од 1% од буџетот на Македонија. 

„Реформата е да се каже дека треба да има една малку поголема одговорност во општеството“, вели Анѓушев. 

Според него, со овие пари треба да се подобри општото ниво на живеење во Македонија. 

„Со 25 милиони не можете да направите чуда во Македонија“, додаде тој. 

Вели дека преку ноќ големи промени нема да има, но вакви потези рече дека треба да се прават. 

Анѓушев признава дека има нерегуларно работење во земјава, но вели тоа е борба која нема да биде лесна, но Владата нема алтернатива освен да се фати во костец со оваа појава. 

„Државата се задолжувала и тоа не може да трае бесконечно, ќе се случи грчко сценарио. За да не ни се случи таков крах, на време треба да ја санираме ситуацијата“, вели тој. 

Вели дека ова се прави за да имаме извесни пензии во иднина. 

Можеби ќе ве интересира

Германската економија забави, доларот отиде на дното

Германската економија забави, доларот отиде на дното

Огласи за нови функционери изгласани во Собранието

Огласи за нови функционери изгласани во Собранието

На Заев му се брза, Антикорупциска нема повеќе од десет месеци

На Заев му се брза, Антикорупциска нема повеќе од десет месеци

РЕК Битола: Поради помал дефект исклучен Блок 3

РЕК Битола: Поради помал дефект исклучен Блок 3

НЕ Е ИВАНКА ТРАМП: Еве кој е можен кандидат за челната позиција на Светска банка

НЕ Е ИВАНКА ТРАМП: Еве кој е можен кандидат за челната позиција на Светска банка

Денеска ЕУ гласа за конечни заштитни квоти за челик, исходот го чека и Македонија

Денеска ЕУ гласа за конечни заштитни квоти за челик, исходот го чека и Македонија

Македонија топ-дестинација за „Нешнл географик“ по заслуга на Преспанскиот договор

Македонија топ-дестинација за „Нешнл географик“ по заслуга на Преспанскиот договор

Еден човек контролира колку се веродостојни енергетските сертификати на зградите

Еден човек контролира колку се веродостојни енергетските сертификати на зградите

Ќе порасне ли сивата економија: Бектеши „ги откачи“ пазарџиите-пазарите се празнат

Ќе порасне ли сивата економија: Бектеши „ги откачи“ пазарџиите-пазарите се празнат