21 Јули, 2019
0.0178

АНКЕТА: Ердоган најугледен во арапските земји

Објавено во: Балкан 25 Јуни, 2019

Според арапската редакција на Би-Би-Си трускиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е најпочитуван лидер во арапскиот свет. Оваа го покажала анкетата направена врз 25.000 млади лица од 11 држави.

Анкетираните млади лица од Тунис, Алжир, Јордан, Судан, Египет, Јемен, Либија, Ирак,  Палестина, Мароко и Либан го поддржиле Ердоган со 51 %, додека второто високо место е за претседателот на Русија, Владимир Путин со поддршка од 28 отсто, младите од арапскиот свет со 12 отсто го подржуваат и претседателот на САД, Доналд Трамп.

Анкетата покажала и дека 13 % од младите изјавиле дека не се религиозни, за разлика од 8 отсто во анкетата направена во 2013 година. Оддалечување од религијата е забележано кај лица под 30 години.

Во Судан и во Јордан поддршката за Ердоган е над 75 отсто, додека Путин „води” во Либија, Либан и во Египет.

Можеби ќе ве интересира

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Цени од кои „боли“ глава

Цени од кои „боли“ глава