07 Август, 2022
0.0348

Антикорупциска отвори случај за ќерката на Талат Џафери

Објавено во: Македонија 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Антикорупциска отвори случај за ќерката на собранискиот претседател Талат Џафери која е член на управен одбор во ЕСМ. 

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) отвори предмет за изборот на ќерката на Талат Џафери, Бесијана Џафери Беќири, која треба да биде член на надзорен одбор во еден од трите тима на Електро стопанство на Македонија (ЕСМ) кои треба да вршат производство, дистрибуција и снабдување со толинска енергија.

„Бидејќи законот за спречување на корупција е прецизен и кажува дека избрано или именувано лице не може да врши функција член на Управен одбор или на друг член на управување. Доколку се утврди дека ќерката на Талат Џафери е избрано или именувано лице, тогаш таа не може да врши член на УО, односно на Надзорен Одбор. Друга поврзаност, односно втор ризик е во односот со татко и. Дали лицето со кое е блиско, односно дали живеат во ист дом со таткои, треба да се испита, ќе бидат во судир доколку таа врши супервизорска или контролен надзор врз неговата работа“, изјави Билјана Ивановска, претседателка на ДКСК, за ТВ 24.

Професорката Мирјана Најчевска вчера искоментира дека во случајот има конфликт на интереси. 

Можеби ќе ве интересира

СТРУМИЧАНЕЦ ЈА НАПАДНАЛ СОПРУГАТА СО ОСТАР ПРЕДМЕТ, го повредил и малолетното дете

СТРУМИЧАНЕЦ ЈА НАПАДНАЛ СОПРУГАТА СО ОСТАР ПРЕДМЕТ, го повредил и малолетното дете

ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ВО СКОПСКА ПРИВАТНА ГРАДИНКА, родителите не биле известени, но самите забележале проблем

ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ВО СКОПСКА ПРИВАТНА ГРАДИНКА, родителите не биле известени, но самите забележале проблем

РАСПЕАНИ СКОПЈАНИ ЌЕ ГО РАСПОЛОЖАТ НАРОДОТ, Апасиев предлага да се снимаат пред верски објект

РАСПЕАНИ СКОПЈАНИ ЌЕ ГО РАСПОЛОЖАТ НАРОДОТ, Апасиев предлага да се снимаат пред верски објект

Почина жената претепана од неготинецот со кој била во вонбрачна заедница, тој ќе се гони за потешко кривично дело

Почина жената претепана од неготинецот со кој била во вонбрачна заедница, тој ќе се гони за потешко кривично дело

(Видео) НЕСОВЕСЕН ВОЗАЧ УДИРА ДЕТЕ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН И БЕГА, полицијата го пронајде и доби кривична

(Видео) НЕСОВЕСЕН ВОЗАЧ УДИРА ДЕТЕ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН И БЕГА, полицијата го пронајде и доби кривична

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Безобѕирното возење во предложениот Кривичен законик се смета за кривично дело

Безобѕирното возење во предложениот Кривичен законик се смета за кривично дело

На граничните премини Табановце и Богородица и понатаму гужви, се чека над половина час

На граничните премини Табановце и Богородица и понатаму гужви, се чека над половина час

СОНЧЕВО И ТОПЛО, ПОПЛАДНЕ ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ, еве какво време не очекува следните денови

СОНЧЕВО И ТОПЛО, ПОПЛАДНЕ ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ, еве какво време не очекува следните денови