26 Септември, 2020
0.0424

Антикорупциска со барање до Уставен да се укинат претседателските привилегии

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) до Уставниот суд поднела иницијатива за преиспитување на уставноста на Законот за правата на претседателот и на неговото семејство по престанување на функцијата, односно истиот да се разгледа поради бројните привилегии кои му следуваат на шефот на државата кога ќе му заврши функцијата, објави Дојче Веле.

Антикорупциска веќе реагирапе негативно на информацијата дека поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов по престанокот на функцијата закупи работен простор за 1.950 евра месечно. Се испостави дека само за кирии и режиски трошоци за поранешните претседатели на државата, во изминатите 10 години од државниот буџет биле потрошени 1,1 милион евра. 

Претседателот на државата има право на пензија колку што изнесува и неговата плата, канцелариски простор и ангажирање најмногу до три стручни лица, право на лично обезбедување, право на користење на службено возило и возач. Освен личните, привилегии има и неговото семејство ако во текот на мандатот претседателот почине.

Можеби ќе ве интересира

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Секоја минута една полициска казна: Полицајците во Гостивар во акција

Секоја минута една полициска казна: Полицајците во Гостивар во акција

Кукавичко и дрско претепување: „Нема правда“ на протестот во Битола

Кукавичко и дрско претепување: „Нема правда“ на протестот во Битола