15 Август, 2020
0.0270

Протестите во Бугарија продолжуваат: Борисов од автомобил им објасни што е демократија

Објавено во: Балкан 30 Јули, 2020

Во текот на вчерашниот ден мал број демонстранти го затворија сообраќајот на голем број клучни раскрсници во Софија. Ова предизвика сериозен бес кај народот во Софија, кои беа принудени да стојат во километражни сообраќани ленти. Протестите продолжија и денес.

Бојко Борисов, премиерот на соседна Бугарија на својот фејсбук профил објави видео во кое тој им испрати порака на антивладините демонстранти.

„ Кој сака, нека протестира, Но, дали е демократски на ваков начин да се нарушуваат нечии права? Дали е во ред да се напаѓаат и да се провоцираат полицајците? Нека има протести, но да не се затвораат патишта, да не се попречува нормалниот живот на луѓето“, порача Борисов.

Бугарскиот премиер, возејќи автомобил во видетото додаде: „Наредната година ќе има избори. Кој ќе победи, тој ќе ја води државата. Ете, тоа е демократија“потенцира тој.


Фото: Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

НЕМА ГОСТИ: Туристичката сезона побрзо ќе заврши во Бугарија

НЕМА ГОСТИ: Туристичката сезона побрзо ќе заврши во Бугарија

Од утре Македонците ќе можат на море во Црна Гора

Од утре Македонците ќе можат на море во Црна Гора

ОД 17 АВГУСТ: Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин Евзони

ОД 17 АВГУСТ: Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин Евзони

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени